Nauka / Wydarzenia

Medycyna sądowa i nauki pokrewne w postępowaniu prokuratorskim

W maju Katedra i Zakład Medycyny Sądowej UMW we Wrocławiu wraz z Wrocławskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Medyków Sądowych i Kryminologii, Prokuraturą Regionalną i Okręgową we Wrocławiu zorganizowała konferencję naukowo-szkoleniową (online) pt. „Medycyna sądowa i nauki pokrewne w postępowaniu prokuratorskim”.

Prezentacje dotyczyły m.in. aktualnych możliwości i ograniczeń medycyny, genetyki, toksykologii sądowej, entomologii sądowej oraz nauk pokrewnych.

Słuchaczami byli prokuratorzy z prokuratur szczebla regionalnego z Dolnego Śląska i sąsiednich województw, jak też innych części Polski. W konferencji udział wzięli pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego: dr hab. Marcin Kadej prof. UWr – kierownik Pracowni Biologii i Entomologii Sądowej UWr, który wygłosił wykład pt. „Opinia sądowo-entomologiczna w postępowaniu prokuratorskim” oraz dr hab. Maciej Trzciński prof. UWr – kierownik Katedry Kryminalistyki UWr, który zreferował temat pt. „Poszukiwanie zwłok w praktyce prokuratorskiej”. Obydwie prelekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Organizatorzy potwierdzili chęć kontynuowania szkoleń z udziałem naszych ekspertów w najbliższej przyszłości. Działania te są efektem współpracy kierowników wyżej wymienionych pracowni działających w strukturach UWr z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Współprelegentem wykładu o entomologii sądowej był dr n. pr. Paweł Leśniewski z Państwowej Uczelni im. Stanisława Staszica w Pile (Katedra Kryminalistyki), z którą Pracownia Biologii i Entomologii Sądowej UWr współpracuje od 2020 r.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

1 Cze 2021