Ludzie / Studenci / Wydarzenia / 12–28 Wrzesień

Młodzi geolodzy z UWr odkryją tajemnice Islandii

Opisanie i dokumentacja fotograficzna ważniejszych stanowisk geologicznych na Islandii, pobranie próbek skał tworzących wulkany Askja, Hekla, Katla oraz stworzenie przewodnika geoturystycznego, opisującego odwiedzone miejsca – to główne cele podróży śmiałków ze Studenckiego Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego. Obóz naukowy, który potrwa ponad dwa tygodnie, studenci rozpoczną 12 września.

Pomysł na odkrywanie Islandii narodził się jesienią ubiegłego roku w głowach Szymona Barana i Darka Marciniaka, studentów geologii. Szymon od zawsze interesuje się wulkanologią, prowadzi z powodzeniem stronę na facebooku „Wulkany i trzęsienia Ziemi”. Darka natomiast, z uwagi na specjalizację wybraną podczas studiów magisterskich, interesuje możliwość prześledzenia zmienności produktów erupcji wulkanów wzdłuż całej wyspy. Dlatego ich wybór padł na Islandię, która jest jednym z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie tak łatwo dostępny jest ryft oceaniczny. W grudniu do komitetu organizacyjnego dołączyła Hela Deskur, wówczas studentka I roku studiów licencjackich, od dzieciństwa podróżniczka oraz miłośniczka gór. W marcu rozpoczęła się rekrutacja pozostałej części ekipy. – Staramy się tak rozdzielać zadania, aby każdy z uczestników podczas organizacji oraz w czasie samego wyjazdu był odpowiedzialny za konkretne zadania – mówią organizatorzy i dodają, że dla nich samych to szansa na zdobycie nowych umiejętności, ponieważ dotychczas nie organizowali tak dużego przedsięwzięcia.

Ostatecznie grupa uczestników obozu naukowego „Islandia 2018” liczy 12 członków Studenckiego Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Helena Deskur, Barbara Jednoróg Anna Górska, Agnieszka Grossman, Karolina Kacprzak, Szymon Baran, Dariusz Marciniak, Błażej Cieślik, Adam Wojtyna, Igor Błażejewicz, Piotr Matczuk, Kamil Babik. Wszyscy są studentami geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Na wyprawę pojedzie również Anna Szreter, studentka górnictwa i geologii na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członkini Koła Naukowego Geoturystyki AGH.

Grupę będzie wspierać dwójka opiekunów: dr hab. prof. UWr Marek Awdankiewicz, kierownik Zakładu Mineralogii i Petrologii w Instytucie Nauk Geologicznych UWr, wulkanolog, petrolog skał magmowych oraz dr Honorata Awdankiewicz z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu. Opiekunowie będą również czuwać nad częścią merytoryczną wyprawy.

fot. Dominika Hull/BB CY 2.0

Wyjazd odbędzie się w terminie od 12 do 28 września. – Pierwsze dwa dni mamy zamiar spędzić w Reykjaviku, zaaklimatyzować się na Islandii, przygotować się do dalszej drogi na północny wschód wyspy a jednocześnie zwiedzić Uniwersytet w Reykjaviku. Być może uda się nam tam dowiedzieć więcej o metodyce obserwacji aktywności sejsmicznej islandzkich wulkanów. Następnie ruszamy w stronę jeziora Myvatn, po drodze odwiedzając Selfoss i okolice aktywnego wulkanu Hekla. W samym Myvatn, najdalszym punkcie całej naszej wyprawy znajdują się dwa miejsca występowania struktur wulkanicznych nazywanych kalderami. Jedną z takich kalder jest Askja niedaleko Myvatn, drugą oddalony kilka kilometrów na północy zachód od Myvatn – jezioro Krafla. Z Myvatn będziemy kierować się z powrotem w kierunku stolicy Islandii. Po drodze mamy zamiar jednak zwiedzić nie mniej intersujące lokalizacje. W naszych planach są okolice wulkanów: Eyjafjallajökull, Laki i Katla a także zaznaczenie swojej obecności w miejscu, gdzie znajduje się granica między płytami tektonicznymi: północnoamerykańską oraz eurazjatycką. Miejsce to występuje w obrębie Parku Narodowego Thingvellir Dla każdego geologa, stanąć na tej granicy to na pewno niesamowite przeżycie – zapowiadają uczestnicy wyprawy.

Celem wyprawy jest opisanie oraz dokumentacja fotograficzna ważniejszych stanowisk geologicznych na Islandii, pobranie próbek skał tworzących wulkany Askja, Hekla, Katla oraz innych miejsc na trasie, które uczestnicy wyprawy uznają za interesujące. Wszystkie zebrane dane posłużą do stworzenia przewodnika geoturystycznego. – Poprzez przewodnik pragniemy przekazać wiedzę na temat genezy Islandii, jej wieku, powodu dla którego w jednej części wyspy napotkamy skały o składzie relatywnie kwaśniejszym, w innych o składzie bardziej zasadowym, a wydawać by się mogło, że Islandia obfituje tylko w skały bazaltowe – wyjaśniają uczestnicy obozu naukowego „Islandia 2018”.

fot. Dominika Hull/BB CY 2.0

„Islandia 2018” to już drugi obóz naukowy Studenckiego Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego w tym roku. W czasie majówki Sekcja Petrologii SKNG zorganizowała krótszy, 7-dniowy wyjazd do Bułgarii i Grecji, którego tematem przewodnim były tamtejsze ofiolity oraz ich geneza. W ubiegłym roku SKNG odwiedziło Filipiny, tam także członkowie wyprawy mieli możliwość obserwacji aktywnego wulkanizmu. W 2016 roku celem wyprawy był Cypr, a dokładniej ofiolity Troodos. W 2015 roku na Bałkanach członkowie koła mieli możliwość przebycia drogi śladami górnictwa złóż Zn-Ag-Pb tamtej części Europy. Oprócz tego SKNG zaznaczyło już swoją obecność w czasie swojego 69-letniego już istnienia między innymi w: Indonezji (2013 rok), Norwegii/Szwecji (2014 rok), Islandii (1981 rok), Kazachstanie (1990 rok).

Na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego będziemy relacjonować sukcesy uczestników obozu naukowego „Islandia 2018”.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

22 Sie 2018