Młodzi miłośnicy Cycerona na Uniwersytecie Wrocławskim

W dniach 17-18 stycznia w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego miał miejsce okręgowy etap Olimpiady Języka Łacińskiego przeznaczonej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Olimpiada Języka Łacińskiego jest ogólnopolskim przedsięwzięciem, powstałym dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Filologicznego. W tym roku szkolnym uczniowie przystąpili do Olimpiady już trzydziesty siódmy raz. Dwudniowe zawody, sprawdzające znajomość języka łacińskiego oraz literatury, historii, mitologii, starożytnych Greków i Rzymian pozwolą wyłonić uczestników trzeciego, centralnego etapu Olimpiady. Najlepsi spośród nich, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, wezmą udział w międzynarodowym Certamen Ciceronianum Arpinas, organizowanym we włoskim mieście Arpino, znanym przede wszystkim jako miejsce urodzenia słynnego mówcy, Marka Tuliusza Cycerona.

Spośród 28 uczestników okręgowego etapu Olimpiady Języka Łacińskiego do części ustnej zakwalifikowało się 17 uczniów: VII LO Wrocław: Aleksander Krasowski, Patryk Skinderowicz , Dominik Zięcina ; XII LO Wrocław: Mikołaj Sołkiewicz; XIV LO Wrocław: Maria Rózga; LO Sióstr Urszulanek Wrocław: Alina Lorczyk; Społeczne Integracyjne Liceum Ogólnokształcące AMIGO Wrocław, Joanna Jeż; Liceum Ogólnokształcące COGITO Zgorzelec: Dominik Möckel, II LO Będzin: Jakub Łukasik; I LO Bielsko-Biała: Patryk Kanik, Wojciech Sawkiewicz; III LO Bielsko-Biała: Joanna Bogacz, Łukasz Bujok, Marta Grzegorczyk, Paulina Janosz, Jakub Wójcik, Aleksandra Ziobro.

Niemałe zainteresowanie nauką języka łacińskiego oraz wiedzą o świecie antycznym, mimo niekorzystnych dla nauki języka łacińskiego warunków, pozwalają realizować uczniom ofiarni i niestrudzeni nauczyciele, z których wielu może pochwalić się licznym gronem laureatów i finalistów. Są wśród nich „weterani”, jak na przykład mgr Bożena Kamola-Golonka, mgr Lilla Pala, mgr Janina Wolsza czy mgr Grażyna Woźniak, ale i inni znakomici pedagodzy, np. mgr Luiza Bakalarczyk, mgr Anna Ledwolorz, mgr Martyna Lubczyk, dr Agnieszka Michalkiewicz-Gorol i mgr Ewelina Rygał. Warto zaznaczyć, że są wśród nich także nauczyciele z najmłodszego pokolenia, np. mgr Zdzisław Koczarski czy mgr Piotr Skowroński, którzy przekazują uczniom swoje zamiłowanie do antyku.

Goszczący w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych uczestnicy olimpiady, uczniowie wielu szkół z miast województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego: Wrocławia, Bielska-Białej, Będzina, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Opola czy Zgorzelca, mogli przy tej okazji zapoznać się nie tylko z historią instytutu i Zakładu Filologii Łacińskiej,  ale poznać dzieje całej naszej Alma Mater od początku jej powstania. W tym celu przewodniczący Komitetu Okręgowego OJŁ, dr Krzysztof Morta zaprosił młodych klasyków i ich opiekunów do Muzeum Uniwersyteckiego, gdzie olimpijczycy mogli dodatkowo wypróbować swoich umiejętności przy odczytywaniu wielu łacińskojęzycznych inskrypcji.

Wielkim wyróżnieniem było dla wszystkich spotkanie z JM Rektorem, prof. Adamem Jezierskim, który oprowadził młodych „cyceronianów” po siedzibie władz uniwersytetu. W 300-letnim Oratorium Marianum mogli też wszyscy na chwilę cofnąć się o trzy wieki do epoki baroku i na 300-letnich organach wysłuchać utworów Bacha w wykonaniu JM Rektora.

Komitet Okręgowy we Wroclawiu tworzą:

dr Krzysztof Morta, przewodniczący,

mgr Aleksandra Krajczyk,

mgr Maria Kulewska,

dr hab. Karol Zieliński,

dr Barbara Hartleb-Kropidło, sekretarz.

Historię Olimpiady Języka Łacińskiego, poświęcając także miejsce organizującym ją osobom, między innymi przewodniczącemu prof. Herbertowi Myśliwcowi oraz wieloletniej sekretarz okręgu wrocławskiego, dr Władysławie Jamróz,  opisała prof. Alicja Szastyńska-Siemion, pełniąca przez wiele lat funkcję Wiceprzewodniczącej Komitetu Olimpiady: Początki Olimpiady Języka Łacińskiego,  Classica Wratislaviensia XXX, nr 3209, 2010, s. 107-113.

AUTOR: Barbara Hartleb-Kropidło

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz