Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Muzeum antropocenu

"Muzeum antropocenu" to wystawa przygotowana przez studentów i studentki oraz pracowników i pracowniczki Instytutu Kulturoznawstwa UWr we współpracy z Muzeum Przyrodniczym oraz Muzeum Współczesnym Wrocław. Wystawę można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym UWr w dniach 22.10.2021–27.02.2022 r.

Obecny okres w historii ziemi nazywany jest antropocenem. Nic innego tak nie wpływa na losy Ziemi jak człowiek i jego działalność. Ale jak wpływa i dokąd nas to zaprowadzi! Dziś rusza organizowane wspólnie przez Uniwersytet Wrocławski i Muzeum Współczesne MUZEUM ANTROPOCENU! Opowiada historie powiązane z wymieraniem gatunków, zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniem środowiska etc. Stawia także pytanie o przyszłość ludzi i Ziemi. Pyta poprzez eksponaty i instalacje: jak uchronić się przed ekologiczną katastrofą.

Tytułowe „Muzeum antropocenu” to „muzeum wyobraźni”. Wyznacza ono przestrzeń, w której natura i kultura, ludzcy i nie-ludzcy aktorzy splatają się ze sobą. Gromadzi ono narracje i artefakty świadczące o wpływie, jaki człowiek wywiera na ekosystem. Muzeum antropocenu to wystawa przygotowana przez studentów i studentki oraz pracowników i pracowniczki Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Muzeum Przyrodniczym oraz Muzeum Współczesnym Wrocław. Studenci i studentki uczestniczący w konwersatorium specjalizacyjnym mieli za zadanie „interweniować” w ramy wystawy stałej Muzeum Przyrodniczego. Idea „muzeum historii naturalnej” wywodzi się z nowoczesnego podziału świata na „naturę” i „kulturę”, a narracja, jaką opowiada, kończy się zazwyczaj wraz z pojawieniem się człowieka. Prezentowane na wystawie prace stanowią próbę „pokazania antropocenu”, postulowanej nowej epoki w dziejach Ziemi, w której człowiek stał się dominującym czynnikiem wpływającym na procesy biologiczne i geologiczne.

Muzeum antropocenu to także próba przerzucenia pomostu między nauką a sztuką – muzeum przyrodniczym a muzeum sztuki współczesnej. Dlatego jedna z prac zostanie umieszczona na wystawie „Prywatne mitologie. Urodziny Marty” w Muzeum Współczesnym Wrocław, przy placu Strzegomskim 2. Z kolei na wystawie w Muzeum Przyrodniczym pokażemy pracę Joan Bennàssar z kolekcji Muzeum Współczesnego. Na wystawie będzie można zobaczyć również prace Marianny Szczygielskiej (Max Planck Institute for the History of Science w Berlinie) oraz Alberta Wrotnowskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek 22 października o godzinie 16.00. W dniu otwarcia ekspozycja będzie dostępna do godziny 19.00.

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania, spotkania oraz panele dyskusyjne, podczas których dyskutować będziemy o sztuce antropocenu, przyszłości muzeum historii naturalnej oraz roli, jaką muzea odgrywają w obliczu zmian klimatycznych.

STUDENCI i STUDENTKI:

Michalina Bronowiska, Katarzyna Dostatni, Klaudia Gołębiowska, Daria Janusz, Monika Kaleta, Dominika Kubica, Szymon Lazarowicz, Wiktoria Otachel, Krzysztof Pigdanowicz, Joanna Wąsik, Karolina Wiśniewska, Marcel Wiśniewski, Dominika Wiśniowska, Magdalena Żabska

ZESPÓŁ:

Koncepcja: Jacek Małczyński, współpraca: Renata Tańczuk [Instytut Kulturoznawstwa UWr., Laboratorium Humanistyki Współczesnej] Konsultacje: Jan Kotusz, Jacek Stefaniak, Daniel Kulik [Muzeum Przyrodnicze UWr.]

Anna Krukowska, Paweł Bąkowski, Joanna Kobyłt, Magdalena Skrabek [Muzeum Współczesne Wrocław]

Projekt graficzny: Martyna Kostrzycka

Dokumentacja fotograficzna: Szymon Lazarowicz

ORGANIZATORZY:

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego

Muzeum Współczesne Wrocław

Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego: Laboratorium Humanistyki Współczesnej

Dodane przez: Agata Kreska

15 paź 2021

ostatnia modyfikacja: 28 paź 2021