Wydarzenia / 4 Grudzień

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wystawę

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na otwarcie wystawy pt. „KRAJOBRAZ KULTUROWY POWIATU TRZEBNICKIEGO”, które odbędzie się 4 grudnia 2019 roku o godz. 12.00 na pierwszym poziomie Wieży Matematycznej.

Krajobraz kulturowy powiatu trzebnickiego

Wystawa powstała w oparciu o fotografie wykonane w ramach projektu naukowego „Katalog zabytków sztuki w Polsce – Województwo Dolnośląskie” finansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, a realizowanego w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas trwania pierwszego etapu w latach 2012-2018 zostały zinwentaryzowane m.in. zabytki powiatu trzebnickiego, ujęte w dwutomowej publikacji obejmującej zabytki architektury i sztuk plastycznych od średniowiecza do połowy XX wieku na terenie miast i gmin Oborniki Śląskie, Prusice i Trzebnica oraz gmin wiejskich Wisznia Mała i Zawonia: łącznie 120 miejscowości, w tym trzy miasta i dwa byłe miasta (Strupina i Uraz).

Obszar ten położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia i charakteryzuje się dużym nasyceniem obiektów zabytkowych, sakralnych i świeckich. Ideowym centrum regionu był od początku XIII wieku klasztor cysterek w Trzebnicy, ufundowany przez księcia Henryka I Brodatego i jego żonę Jadwigę, ogłoszoną świętą. Jej grób w bazylice trzebnickiej stał się jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego na Śląsku i był tłumnie odwiedzany przez pielgrzymów. Dla klasztoru trzebnickiego pracowali liczni wybitni artyści, czego dowodem jest zarówno jego architektura, wyposażenie i wystrój, jak i zgromadzone w nim dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego. Zostały one po raz pierwszy kompleksowo zinwentaryzowane i opracowane.

Znaczna część dziedzictwa kulturowego Ziemi Trzebnickiej nie jest związana z dawnym klasztorem cysterek. Ponieważ wielu mieszkańców tego regionu, w tym także poddanych klasztoru, opowiedziało się po stronie reformacji, powstało tu kilka interesujących kościołów ewangelickich z bogatym wyposażeniem. Nie brak również godnych uwagi pałaców i dworów, zabytkowych budynków folwarcznych, dobrze utrzymanych domów. Szczególną wartość przedstawia dobrze zachowany zespół budynków szpitalno-uzdrowiskowych w Obornikach Śląskich, uzupełniony pięknymi willami rozmieszczonymi wzdłuż zadrzewionych ulic.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy i zakupu katalogu:

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Seria Nowa, t. IV: Województwo dolnośląskie, zeszyt 7: Powiat trzebnicki, vol. 1: tekst, vol. 2: ilustracje, Warszawa 2018., ISBN 978-83-65630-68-1

Redakcja naukowa i opracowanie: Jan Harasimowicz

Współpraca: Urszula Bończuk-Dawidziuk i Jarosław Suleja

Autorzy: Urszula Bończuk-Dawidziuk, Romuald Kaczmarek, Marta Kaluch-Tabisz, Elżbieta Kołaczkiewicz, Maria Nitka, Agnieszka Seidel-Grzesińska, Ksenia Stanicka-Brzezicka, Jacek Witkowski, Małgorzata Wyrzykowska i Katarzyna Zinnow

Fotografie: Romuald Kaczmarek, Jerzy K. Kos i Małgorzata Kujda

Zapraszamy!