Strona używa plików cookies więcej

Studenci / Wydarzenia

Myśl jak twój mózg

Studenci polonistyki, prawa, a nawet medycyny zgromadzili się w jednym miejscu, a wszystko to za sprawą wykładu „Jak się uczyć i myśleć efektywnie? Mapy myśli w codziennym życiu”, który wygłosił Dariusz Chrapek – lekarz, nauczyciel i trener efektywnej nauki.

Chrapek bazował na wynikach najnowszych badań oraz na własnych doświadczeniach, które zdobył w roli studenta medycyny, a później nauczyciela i trenera. Obalił kilka mitów dotyczących nauki, np. podważył zasadność tradycyjnego podziału na wzrokowców, słuchowców czy kinestetyków. Opowiadał o skuteczności różnorodnych metod nauki począwszy od najbardziej popularnych – czytanie, pisanie notatek; po niesłusznie zapomniane – metoda lustra; aż do nowoczesnych – mapowanie (tworzenie map myśli) czy SQ3R. Słuchacze byli żywo zainteresowani tematem, zadawali pytania i dzielili się swoimi wątpliwościami czy spostrzeżeniami.

Wydarzenie zorganizowały studentki polonistyki Magdalena Żmijska, Gabriela Górka i Estera Głowacz pod opieką doktorantki Natalii Śmiełowskiej. Spotkanie odbyło się 30 listopada w Instytucie Filologii Polskiej UWr.

Mapy myśli odzwierciedlają sposoby myślenia konkretnej osoby. Służą do trwałego zakodowania informacji i szybkiego ich przypomnienia, dodatkowo systematyzują wiedzę i poszerzają perspektywy oglądu sytuacji. Mapowanie bazuje na przestrzenności, sile skojarzeń i abstrakcji oraz formie sieci połączeń odzwierciedlających budowę układu nerwowego człowieka. Poniżej prezentujemy mapę myśli, którą stworzyliśmy na podstawie wykładu.

Grafika przedstawia mapę myśli, w centrum której znajduje się napis MYŚL jak TWÓJ MÓZG umieszczony w grafice ludzkiej głowy. Dookoła znajdują się wskazówki dotyczące nauki o nagłówkach: poczuj się jak na siłowni, ćwicz oba rodzaje pamięci, monotonności powiedz nie, obudź w sobie dziecko i uważaj na intuicję
Mapa myśli prezentująca wybrane wskazówki dotyczące uczenia się /treść i grafika: Aleksandra Draus

Dodane przez: Aleksandra Draus

13 Gru 2018

ostatnia modyfikacja: 2 Sty 2019