Wydarzenia / 31 Maj

Na UWr pojawi się Krasnal Kirklandysta

31 maja o godzinie 12.30 w gmachu głównym UWr odbędzie się uroczyste wmurowanie figurki Krasnala Kirklandysty, który będzie przypominać o bliskiej współpracy z laureatami Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda.

Program Kirklanda już od niemal osiemnastu lat oferuje stypendia na roczne studia uzupełniające mieszkańcom krajów Europy Wschodniej, Kaukazu oraz Azji Centralnej. Stypendyści studiują w pięciu miastach akademickich (w tym we Wrocławiu), a w trakcie studiów zapoznają się z polskimi doświadczeniami z zakresu transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej.

– Program Kirklanda tworzy ramy, dzięki którym stypendyści poznają nie tylko nasz kraj, ale również Europę. Krasnal będzie wyrażał tę ideę, z zaciekawieniem spoglądając przez ramę w kształcie konturów Polski – wyjaśnia Agata Wierzbowska-Miazga, prezes Zarządu Fundacji Liderzy Przemian.

Na pomysł stworzenia Kransnala Kirklandysty wpadli stypendyści z rocznika 2018/2019, fundatorami rzeźby są Fundacja Liderzy Przemian oraz Uniwersytet Wrocławski, a autorką projektu jest Marlena Zakrzewska.

– Kiedy stypendyści podzielili się z nami pomysłem na stworzenie rzeźby, z radością go podchwyciliśmy. Cieszymy się bardzo i jesteśmy zaszczyceni, że władze Uniwersytetu Wrocławskiego zgodziły się, żeby stanął w tak znaczącym miejscu, jak gmach główny – mówi Wierzbowska-Miazga.

Do tej pory we Wrocławiu studiowali i mieszkali stypendyści ze wszystkich krajów objętych Programem: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji, Ukrainy, Kirgistanu i Kazachstanu. Program Kirklanda jest związany z Uniwersytetem Wrocławskim od 2003 roku, czyli niemal od początku istnienia. Od tego czasu we Wrocławiu studiowało i mieszkało 125 stypendystów.

– W ciągu tych czternastu lat Kirklandyści na stałe wpisali się w krajobraz akademicki miasta – dodaje Urszula Broda, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Wrocławskiego i koordynatorka wrocławskiej grupy.

Uroczystego odsłonięcia rzeźby dokona prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor UWr. W uroczystości, obok absolwentów i stypendystów Programu Kirklanda, udział wezmą przedstawiciele Fundacji Liderzy Przemian administrującej Programem oraz przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane przez: Aleksandra Draus

28 maja 2019