Nauczanie (niemal wyłącznie) zdalne od poniedziałku!

Uniwersytet Wrocławski zmienia sposób prowadzenia zajęć, przechodząc prawie wyłącznie na nauczanie zdalne. Niezależnie od tego, czy w poniedziałek Wrocław będzie w czerwonej strefie – studenci powinni pozostać w domach. Wyjątkiem są ci, którzy mają laboratoria i warsztaty.

Prowadzący jeszcze dziś powinni utworzyć spotkania w aplikacji Teams pozwalające odbyć zajęcia w sposób zdalny. Studenci zostaną o tym poinformowani poprzez maile wysłane na ich uniwersyteckie skrzynki. Jeśli takie spotkanie nie zostanie utworzone dziś wieczorem, studenci powinni skontaktować się z prowadzącym, by ustalić, w jaki sposób zdalnie zajęcia w tygodniu zostaną przeprowadzone.

LABORATORIA STACJONARNE

– Jedynie zajęcia praktyczne – laboratoria, warsztaty, praktyki – będą mogły być prowadzone stacjonarnie. Laboratoria zostają stacjonarne, ponieważ wiele tego typu zajęć zostało przełożonych w poprzednim semestrze na jesień. W przypadku ostatnich lat studiów te zajęcia muszą się odbyć – w innym wypadku zabraknie na nie czasu. Jak długo będzie to możliwe, takie zajęcia będziemy prowadzić także dla młodszych roczników stacjonarnie. Nie możemy pozwolić sobie na wypuszczanie na rynek absolwentów, np. laborantów, którzy doświadczenie widzieli jedynie na video – wyjaśnia rektor prof. Przemysław Wiszewski.

Uniwersytet Wrocławski od początku października starał się tak układać zajęcia, by np. studenci pierwszego roku mieli szansę poznać uniwersytet na zajęciach stacjonarnych, zrozumieć czym różni się studiowanie od szkoły średniej. Jednocześnie uczelnia przeniosła wszystkie wykłady do sieci. Zajęcia w grupach zamieniła ze stacjonarnych na hybrydowe – tak by w pomieszczeniach można było zachować odpowiednie odległości. Dzięki restrykcjom sanitarnym wśród 28.000 studentów i pracowników zarejestrowano dotąd tylko 35 przypadków koronawirusa. By tak pozostało, uczelnia wprowadza dalsze zmiany, przechodząc na miesiąc na nauczanie prawie wyłącznie zdalne.

WF NIEZALEŻNIE OD ZAPISU – WYŁĄCZNIE ZDALNIE

Także zajęcia WFu będą wyłącznie zdalne – wszystkie grupy przechodzą na nauczanie zdalne, nie ma potrzeby zmieniać zapisów. Jednocześnie Uniwersytet Wrocławski przypomina, że to ustawa o szkolnictwie zobowiązuje szkoły wyższe do prowadzenia zajęć WFu więc one „w jakiś sposób odbyć się muszą. Wszystkie formy oficjalnych i uroczystych zgromadzeń przybierają postać zdalną.

Musimy być elastyczni. I będziemy – na razie obserwujemy w Polsce szybki przyrost chorych więc ograniczamy pobyt na uczelni pracowników i studentów do niezbędnego minimum. – mówi prof. Wiszewski. Gdy sytuacja się poprawi – powrócimy do nauczania hybrydowego. Dla mnie słowem kluczem na ten rok akademicki jest „elastyczność”.

TAK DZIAŁAMY DO 15 LISTOPADA

Obostrzenia będą obowiązywać do 15 listopada. Jeśli sytuacja we Wrocławiu i w kraju znacząco się poprawi, po tej dacie Uniwersytet Wrocławski wróci do nauczania hybrydowego. Decyzję rektor Uniwersytetu Wrocławskiego wyda najpóźniej 6. listopada.

Dodane przez: Tomasz Sikora

18 Paź 2020