Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Naukowcy z UWr w Radzie Doskonałości Naukowej

Już wkrótce, bo 1 czerwca 2019 r., rozpocznie pracę pierwsza Rada Doskonałości Naukowej. To nowy organ działający w Polsce na rzecz rozwoju kadry naukowej. Będzie dbał o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora. Rozpoczęcie działalności rady jest kolejnym etapem wdrażania „Konstytucji dla nauki”, obejmującej także reformę systemu awansu naukowego. Docelowo RDN zastąpi Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów w zakresie nadzoru nad indywidualnymi postępowaniami awansowymi. Skład RDN ustalany jest w sposób demokratyczny w ramach wyborów, w których wziąć udział mogą wszystkie osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Do rady wchodzi po 3 przedstawicieli każdej dyscypliny.

23 maja 2019 r. komisja wyborcza przekazała do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego protokół z przeprowadzonych wyborów, w którym zatwierdzono ostateczną listę członków RDN pierwszej kadencji. Wśród nich także naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Są to:

• prof. Jerzy Piekalski (Instytut Archeologii) dyscyplina ARCHEOLOGIA
  • prof. Marek Szydło (Zakład Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej) dyscyplina NAUKI PRAWNE
  • prof. Andrzej Pigulski (Zakład Astrofizyki i Astronomii Klasycznej) dyscyplina ASTRONOMIA

Z listą wszystkich członków Rady można się zapoznać na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przygotowano na podstawie informacji ze stron MNiSW oraz Konstytucji dla Nauki.

Senat UWr uchwałą nr 13/2019 rekomendował także naukowców, którzy mieliby zasiąść w Radzie. Były to następujące osoby:

• w dyscyplinie archeologia: prof. dr hab. Jerzy Piekalski;
  • w dyscyplinie historia: prof. dr hab. Rościsław Żerelik;
  • w dyscyplinie językoznawstwo: dr hab. Joanna Szczęk;
  • w dyscyplinie literaturoznawstwo: a) prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee, b) prof. dr hab. Jacek Rzeszotnik;
  • w dyscyplinie nauki o kulturze i religii: dr hab. Dorota Wolska;
  • w dyscyplinie nauki o sztuce: a) prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, b) prof. dr hab. Ryszard Wieczorek;
  • w dyscyplinie nauki medyczne: prof. dr hab. Janusz Marcinkiewicz;
  • w dyscyplinie ekonomia i finanse: dr hab. Dominik Kopiński;
  • w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach: prof. dr hab. Kazimierz Wolny-Zmorzyński;
  • w dyscyplinie nauki o polityce i administracji: dr hab. Przemysław Żukiewicz;
  • w dyscyplinie nauki prawne: prof. dr hab. Marek Szydło;
  • w dyscyplinie nauki socjologiczne: dr hab. Katarzyna Kajdanek;
  • w dyscyplinie pedagogika: prof. dr hab. Bogusław Śliwerski;
  • w dyscyplinie psychologia: prof. dr hab. Dariusz Doliński;
  • w dyscyplinie astronomia: prof. dr hab. Andrzej Pigulski;
  • w dyscyplinie informatyka: prof. dr hab. Jerzy Marcinkowski;
  • w dyscyplinie matematyka: prof. dr hab. Krzysztof Dębicki;
  • w dyscyplinie nauki biologiczne: prof. dr hab. Zuzanna Drulis-Kawa;
  • w dyscyplinie nauki chemiczne: prof. dr hab. Eugeniusz Zych;
  • w dyscyplinie nauki fizyczne: prof. dr hab. Dariusz Kaczorowski;
  • w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku: prof. dr hab. Zdzisław Jary.

Dodane przez: Agata Kreska

24 maja 2019