To, że nie zgadzamy się na hejt, to pewnie dla Ciebie jasne. Choć może warto wyznaczyć jasne granice. Czy to, że nie możesz hejtować, znaczy, że nie możesz mieć swojego zdania? Przeciwnie!

Jesteś wściekły na swojego współlokatora. Bywa. Ale to nie znaczy, że masz prawo napisać, co o nim myślisz na bloku, w którym mieszkacie. Podobnie jest z wykładowcą. To nie znaczy, że jeśli ktoś źle uczy, nie przykłada się do zajęć, nie możesz nic zrobić. Możesz a wręcz do tego Cię zachęcamy. Daj znać o tym fakcie opiekunowi roku, prodziekanowi do spraw nauczania, działowi nauczania, napisz nawet do nas prywatnie – zajmiemy się tą sprawą.

Jak?

Anonimowo, ale zweryfikujemy Twoje zarzuty. Musimy to sprawdzić i sprawdzimy. Zareagujemy, choćby dlatego że to jest w naszym interesie – uczelni, której zależy na dobrej marce. Natomiast nie możemy pozwolić na „pisanie sprayem po murach w akcie frustracji”. To nie przejdzie.

Takim murem są także media społecznościowe. Mówiąc krótko, hejter to osoba, która z pełną premedytacją chce przekazać negatywny komunikat osobie, która nie chce go słuchać, a ta osoba nie może uciec od tego komunikatu. Hejterzy w mediach społecznościowych Uniwersytetu będą blokowani, a komentarze usuwane.

Jeśli widzisz hejt w sieci, nie pozostawiaj biernym obserwatorem. Nie zostałbyś przecież obojętny, widząc, gdy na ulicy komuś dzieje się krzywda. Tak samo tutaj – reaguj na hejt. Pamiętaj jednak, że Twoje komentarze odpowiadające na hejt muszą być spokojne i rzeczowe.

Zastosuj model FUKO:

F jak fakty: Opisz jakie zachowanie jest hejtem

U jak Uczucia: Wskaż jakie uczucia wzbudził w Tobie hej.

K jak konsekwencje: Jakie są lub mogą być konsekwencje hejtu

O jak oczekiwania: Powiedz jakiej postawy naprawczej oczekujesz.

Nie możesz przybrać roli hejtera hejtera! Nie „lajkuj” hejtu. Jeśli zostawisz kciuk podniesiony do góry albo nawet serduszko pod hejterskim komentarzem, to tak jakbyś ty był autorem tego hejterskiego komentarza.

Podsumowując: Masz prawo wyrażania swojej opinii, jednak szanuj godność innych i nie stosuj mowy nienawiści, nie nawołuj do przemocy, nie odwołuj się do nazizmu lub komunizmu, każdy ma prawo polemiki przy zachowaniu w/w granic.