Rozbudujemy Bulwar Fizyków w „Ogród Doświadczeń”

Dziś podpisany został list intencyjny, wyrażający wolę aktywnej współpracy przy realizacji projektu „Bulwar Fizyków – Ogród Doświadczeń”! Podpisały go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Wrocławski, Miasto Wrocław i Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Intencją Stron jest także przyłączenie się w ten sposób do inicjatywy Senatu RP, który ustanowił rok 2020 „Rokiem Fizyki” – w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i architekci z LAX Architects stworzyli unikatowy w skali światowej projekt Ogrodu Doświadczeń. Bulwar Fizyków – bo tak nazywa się to miejsce – miałby być zbiorem kilkunastu ogólnodostępnych i łatwych w obsłudze instalacji edukacyjno-naukowych. Pierwsza już stoi i jest zapowiedzą, tego, co wydarzyć się może w ciągu najbliższego roku:

– W poprzednim roku został zrealizowany I etap projektu. Na Bulwarze pojawiły się zwierciadła akustyczne. Stajesz w jednym miejscu, mówisz do kropki namalowanej w zwierciadle i słychać cię kilkadziesiąt metrów dalej a wszystko brzmi jakbyś stał obok – opowiada dr hab. Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. To urządzenie już stoi – zapraszamy, by przyjść i przetestować, jak działa komunikacja na odległość bez użycia nowoczesnych urządzeń.

Po realizacji projektu zwierciadeł akustycznych, zresztą w ramach programu WBO z poprzednich lat – fizycy chcą zagospodarować cały Bulwar Zwierzyckiego innymi instalacjami. Wymarzyli sobie urządzenie z opóźnionym dźwiękiem, platformę obrotową, zegar słoneczny, segment ze złudzeniami optycznymi, a także lapidarium geologicznym z kamieniami wydobytymi na Dolnym Śląsku a nawet Scenę Nauki, czyli mini salą wykładową na wolnym powietrzu

– Tu chcemy dawać wykłady popularnonaukowe dla wrocławian. Taki ciągły festiwal nauki na świeżym powietrzu. – mówi dr Matyka

list intencyjny
na zdjęciu: Piotr Bober, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka, Prof. Przemysław Wiszewski, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Jakub Mazur, Zastępca Prezydenta Wrocławia i Jacek Mól, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Dodane przez: Agata Sałamaj

16 Paź 2020