Strona używa plików cookies więcej

Studenci

Nie wykluczaj!

Uniwersytet także w sieci jest otwarty i inkluzywny, a Wrocław to miejsce spotkań. Dlatego Uniwersytet Wrocławski szanuje różnorodność oraz godność wszystkich.

Przypominamy – tutaj znajdziesz nasze zasady netykiety. Dodajemy kolejną zasadę – tym razem dotyczącą współpracy przy używaniu Teamsa, Zooma i innych aplikacji telekonferencyjnych:

Nie wykluczaj z grupy na Teamsie lub ze studenckiej grupy dyskusyjnej na FB albo innej interaktywnej płaszczyzny dialogu akademickiego ze względu na jakiekolwiek cechy, np. religię, na płeć, niepełnosprawności, kolor skóry, poglądy polityczne, narodowość, przynależność do mniejszości, wiek, orientację seksualną lub tożsamość seksualną.

Zwracaj uwagę na język, aby uniknąć wykluczenia z grupy osób np. transpłciowych. W szczególności, gdy kamera jest wyłączona, staraj się nie robić założeń dotyczących płci tylko na podstawie tonu głosu.

Nawet pozornie niewinny żart może wyrządzić krzywdę innym. Dlatego szanuj ich wybory. Pomyśl jak mogłoby boleć jak pozostali wykluczyliby Ciebie.

Jeżeli studentka/student powie, że preferuje w rozmowie konkretne wybrane przez siebie imię (tak jak kiedyś ksywkę lub nick), to uszanuj ten wybór. Oczywiście wyjątkiem są dokumenty urzędowe, czy powiązane z nimi narzędzia e-learingowe.

Jednak celowe używanie niewłaściwego imienia lub zaimka w odniesieniu do osoby transpłciowej lub odwoływanie się do jej tożsamości płciowej wbrew jej wyrażonej uprzednio woli podobnie jak np. ujawnienie lub groźba ujawnienia innym osobom relacji seksualnej, orientacji seksualnej lub niepełnosprawności bez zgody osoby zainteresowanej, może zostać uznane za molestowanie.

================

autorem tekstu jest dr Łukasz Prus – rzecznik antydyskryminacyjny Uniwersytetu Wrocławskiego. Tutaj kontakt do Łukasza

Dodane przez: Tomasz Sikora

3 gru 2020

ostatnia modyfikacja: 15 gru 2020