Nauka / Pomagamy!

#na niebiesko dla autyzmu – Dzień Autyzmu

Od kilku dni namawiamy Was w naszych mediach społecznościowych, by dołączyć się do akcji pokazującej, że wspieramy ludzi ze spektrum autyzmu. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. Na czym polega #niebieskiUWr? Ubierzcie coś niebieskiego, zróbcie sobie zdjęcie, wrzućcie na fb lub instagrama z hashtagiem naszej akcji #niebieskiUwr. Autorzy 5 najlepszych według nas zdjęć otrzymają niebieskie bidony z logo UWr. Przez tę zabawę chcemy przypomnieć i pokazać, jak istotne to zjawisko - spektrum autyzmu i zespół Aspergera.

Także nasze uniwersyteckie krasnale będą dziś miały niebieskie szaliczki. To wspólna akcja Uniwersytetu Wrocławskiego i Wrocławska Fundacji AsperIT, która jako pierwsza w Polsce szuka osób z Zespołem Aspergera do pracy w IT. https://www.facebook.com/asperIT

Fundacja AsperIT prowadzi projekt, podczas którego od 4 lat konsekwentnie poszukuje osób z Zespołem Aspergera i wysokofunkcjonującym autyzmem do pracy w branży IT.

W tym szczególnym dniu edukujemy, czym charakteryzuje się spektrum autyzmu, a wszystko po to, aby zwiększyć świadomość wśród całej społeczności. Uniwersytet Wrocławski ma dzisiaj zdecydowanie kolor niebieski!

kolaż 9 zdjęć w tym 5 rektora i prorektorów. i napis na niebiesko dla autyzmu

Do akcji dołączył rektor i prorektorzy Uniwersytetu Wrocławskiego. Czekamy też na Was!

Na zdjęciu zgodnie z ruchem wskazówek zegara: prof. dr. hab. Przemysław Wiszewski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. UWr Patrycja Matusz – prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych, prof. UWr Tomasz Kalisz – prorektor ds. studenckich, prof. dr. hab. Gabriela Bugla-Płoskońska – prorektor ds. nauczania, prof. dr. hab. Dariusz Adamski – prorektor ds. innowacji i zmian

Osoby z Zespołem Aspergera są konsekwentne, skrupulatne, mają doskonałą wręcz fotograficzną pamięć wzrokową. Często wykazują się ponadprzeciętnymi umiejętnościami związanymi z naukami ścisłymi. Dzięki temu sprawdzają się w branży IT. Doskonale rozwiązują skomplikowane logiczne problemy. Na świecie są firmy IT, które wyłącznie zatrudniają osoby z Zespołem Aspergera. W Polsce zaledwie 7 proc. osób z autyzmem ma pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie.

– Niektórzy z nas patrzą jeszcze na ludzi z Zespołem Aspergera czy też autyzmem jak na osoby niepełnosprawne. To błąd. Aspergerowcy potrafią pracować w wielu przypadkach lepiej i wydajniej od większości z nas. Mówi się, że takie osoby jak Albert Einstein, Alan Turing twórca prototypu dzisiejszych komputerów, Richard Stallman związany z GNU/Linux czy nawet Bill Gates twórca firmy Microsoft to osoby mające zaburzenie nazywane Zespołem Aspergera – wyliczają eksperci z Fundacji AsperIT.

Dodane przez: Tomasz Sikora

2 Kwi 2021