Strona używa plików cookies więcej

Nauka / Wydarzenia / 20–21 Kwiecień

(Nie)tylko dla Dzieci. Festiwal Kultury Niderlandzkiej

W najbliższy czwartek i piątek, 20 i 21 kwietnia, wszyscy młodzi pasjonaci twórczości Thé Tjong-Khinga oraz literatury niderlandzkiej spotkają się na drugim Festiwalu Kultury Niderlandzkiej dla Dzieci i Młodzieży.

Wydarzenie organizuje Ośrodek Kultury Niderlandzkiej (OKN), działający przy Katedrze Filologii Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem ośrodka jest promocja kultury holenderskiej i flamandzkiej na terenie Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Działania Ośrodka skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych, a także do tych, które pragną poszerzyć swoją wiedzę o kulturze szeroko pojętych Niderlandów. W ramach tak określonej działalności w 2013 roku został zorganizowany czterodniowy Festiwal Kultury Holenderskiej i Flamandzkiej. Ponieważ przedsięwzięcie okazało się sukcesem i cieszyło się dużym zainteresowaniem wrocławian, Ośrodek Kultury Niderlandzkiej przygotował w tym roku kolejną edycję, skupiając się tym razem na młodszych odbiorcach i przeznaczonych dla nich formach kultury.

Tegoroczny Festiwal Kultury Niderlandzkiej kładzie główny akcent na literaturę niderlandzką dla dzieci i młodzieży, która w Polsce jest, mimo swojej wysokiej jakości, wciąż jeszcze dosyć słabo rozpoznawalna. Zdaniem organizatorów zasługuje ona na szersze rozpowszechnienie, dlatego w trakcie dwudniowego wydarzenia będzie można nie tylko spotkać się z kilkoma popularnymi jej przedstawicielami, ale także aktywnie zaangażować się w proces twórczy podczas oferowanych spotkań i warsztatów.

Festiwal otwiera wystawa poświęcona twórczości Thé Tjong-Khinga, urodzonego w niegdysiejszych Indiach Holenderskich grafika, który zasłynął ilustracjami książek dla dzieci. Rozmowa z artystą została zaplanowana na drugi dzień Festiwalu. Ponadto program obejmuje warsztaty z literaturą niderlandzką oraz spotkania autorskie: w ich centrum znajdą się Joke van Leeuwen, Sylvia Vanden Heede oraz Wouter van Reek. Na zakończenie Festiwalu zostanie zaprezentowany spektakl grupy teatralnej Tulpjes, przygotowany na podstawie prozy Guusa Kuijera i zatytułowany Książka wszystkich rzeczy.

Organizacja Festiwalu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Niderlandów i Przedstawicielstwa Generalnego Rządu Flandrii w Warszawie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

PROGRAM

WYSTAWY – THÉ TJONG-KHING
Wrocławska wystawa prac graficznych wybitnego ilustratora Thé Tjong-Khinga (ur. 1933, Purworejo, Jawa, obecnie Indonezja) będzie miała właściwie dwie odsłony. Pierwsza odbędzie się w kinie Nowe Horyzonty (12-21.04), natomiast druga, plenerowa, na ulicy Kuźniczej (20.04.-08.05.). Obie pozwolą zapoznać się z twórczością tego artysty, mieszkającego od 1956 roku w Holandii i pozostającego od czasu debiutu w 1971 roku niezmiennie wysoko cenionym autorem ilustracji książek, głównie dla dzieci. Jego imponujący dorobek ilustratorski został uhonorowany wieloma znaczącymi nagrodami. Selekcji prac, które będą mogli obejrzeć wrocławianie, dokonał sam twórca.

Dzień 1, 20.04.2017r. (czwartek)

10:00 – 10:30: INAUGURACJA FESTIWALU        
Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się  w Ośrodku Kultury Niderlandzkiej.
Miejsce: Ośrodek Kultury Niderlandzkiej, ul. Uniwersytecka 28A

12:00 – 13:30: LITERATURA NIDERLANDZKA INTERAKTYWNIE        
Holenderski pisarz Wouter van Reek zaprasza do udziału w interaktywnych warsztatach pt. Miasto na tropie Mondriana. By przybliżyć twórczość tego znanego malarza holenderskiego, autor wykorzysta swoją książkę obrazkową Keepvogel en Kijkvogel: in het spoor van Mondriaan  (Pelerynek i Lupuś: śladami Mondriana). Uczestnicy warsztatów, podążając tropem książkowych bohaterów, stworzą ponadto razem z pisarzem wielkoformatowe miasto, w które wkomponują kolory, intuicyjnie stosując reguły neoplastycyzmu.
Miejsce: Muzeum Współczesne we Wrocławiu, pl. Strzegomski 2a

12:00 – 13:30: „PRETTIG KENNIS TE MAKEN”// SPOTKANIE Z AUTORAMI LITERATURY MŁODZIEŻOWEJ Z HOLANDII I BELGII
„Prettig kennis te maken” oznacza po niderlandzku „Miło Cię poznać”. W tym przypadku uczestnicy spotkania będą mieli okazję zawrzeć znajomość z dwiema znanymi i przesympatycznymi autorkami literatury dziecięco-młodzieżowej z Holandii i Belgii. Joke van Leeuwen i Sylvia Vanden Heede nie tylko opowiedzą o swoich książkach, ale podzielą się sekretami warsztatu pisarza i chętnie rozdadzą autografy. Przewidziane są także literacko-językowe zabawy.
Miejsce: Szkoła Dialogu Kultur Etz Chaim, ul. Żelazna 57

Dzień 2, 21.04.2017r. (piątek)

10:00 – 11:30  „LEES ME IETS VOOR UIT JE BOEK!” / SPOTKANIE Z NIDERLANDZKĄ LITERATURĄ DLA DZIECI
Czytanie na głos ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka czy też dla budowania więzi między dzieckiem a jego bliskimi, dlatego też warto przyjść na spotkanie „Lees me iets voor uit je boek!”, co po niderlandzku oznacza „Przeczytaj mi coś ze swojej książki”. W jego trakcie wysłuchamy (w oryginale i w tłumaczeniu) ciekawych wyimków z utworów napisanych przez zaproszonych autorów z Holandii i Belgii: Joke van Leeuwen, Sylvię Vanden Heede i Woutera van Reeka. Po wspólnym czytaniu będzie też wyśmienita okazja do kreatywnej zabawy i swobodnej rozmowy z twórcami. Może uda się dowiedzieć, jakie przygody w najbliższym czasie przeżyją Felek i Tola oraz inni bohaterowie znani polskim czytelnikom?
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 29, ul. Reja 1/3

13:00 – 14:30       „AAN DE SLAG MET JEUGDLITERATUUR!” // WARSZTATY Z LITERATURĄ I JĘZYKIEM NIDERLANDZKIM DLA STUDENTÓW
Mimo że studenci wrocławskiej niderlandystyki nie wydają się być grupą docelową dla autorów literatury dziecięco-młodzieżowej, to jednak w trakcie swoich studiów chętnie podejmują się jej tłumaczenia i omawiania. W trakcie warsztatów „Aan de slag met jeugdliteratuur!” uczestnicy zmierzą się z wybranymi fragmentami utworów dla dzieci i młodzieży pod opieką goszczących na Festiwalu twórców: Joke van Leeuwen, Sylvii Vanden Heede i Woutera van Reeka.
Miejsce: Katedra Filologii Niderlandzkiej, ul. Kuźnicza 21-22

16:00 – 17:30: THÉ TJONG-KHING I ŚWIAT JEGO ILUSTRACJI. SPOTKANIE Z MISTRZEM GRAFIKI KSIĄŻKOWEJ
Thé Tjong-Khing jest cenionym ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, a także twórcą znakomitych książek obrazkowych, opowiadających ciekawe historie jedynie za pomocą obrazu. Polskim czytelnikom artysta może być znany z książki pt. Gdzie jest tort?, a także z ilustracji do opowieści Sylvii vanden Heede z serii Felek i Tola. Ponieważ Thé Tjong-Khing prywatnie jest wielbicielem X Muzy, Kino Nowe Horyzonty bez wątpienia będzie idealnym miejscem do pasjonującej rozmowy o obrazach, zarówno tych ruchomych (film), jak i nieruchomych (ilustracja książkowa). Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Wosik (ASP).
Miejsce: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

19:00 – 20:00    KSIĄŻKA WSZYSTKICH RZECZY. SPEKTAKL GRUPY TEATRALNEJ TULPJES
Przedstawienie, przygotowane przez działającą przy Katedrze Filologii NIderlandzkiej UWr grupę teatralną Tulpjes, powstało na podstawie przełożonej na język polski przez Jadwigę Jędryas książki Guusa Kuijera pod tym samym tytułem. Wierna literackiemu pierwowzorowi sceniczna adaptacja w reżyserii Magdaleny Górnickiej-Jottard przekonuje, że szczęście zaczyna się “wtedy, kiedy człowiek przestaje się bać” i jednocześnie pokazuje, jak można przełamać paraliżujący strach.
Miejsce: Ośrodek Kultury Niderlandzkiej, ul. Uniwersytecka 28A

Fot. David Evers/Flickr/CC BY 2.0

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

18 Kwi 2017

ostatnia modyfikacja: 24 Kwi 2017

Plakat