Badania / Nauka

Cyrk – kontrowersyjna przestrzeń w kulturze. Wykład online.

Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Kontrowersyjne wymiary literatury dla dzieci”. Tym razem naszym gościem będzie prof. Kimberley Reynolds. Wygłosi wykład pt. Beneath the Big Top: controversial dimensions of circus stories

Kimberley Reynolds jest profesorką literatury dziecięcej w School of English Literature, Language and Linguistics na Uniwersytecie Newcastle w Wielkiej Brytanii. W 2013 roku otrzymała nagrodę International Brothers Grimm Award za wkład w badania nad literaturą dla dzieci. Jednym z przedmiotów jej badań jest cyrk i jego obecność w literaturze.

Wykład pt. Beneath the Big Top: controversial dimensions of circus stories  poświęcony jest motywowi cyrku w literaturze dziecięcej od XIX wieku do współczesności. W swoim wystąpieniu prof. Reynolds dowodzi, że współczesne literackie wyobrażenia cyrku nie odbiegają znacznie od tych sprzed ponad stu lat. Mimo zmiany naszego postrzegania instytucji cyrku, jak również istotnych zmian w jej funkcjonowaniu, cyrk jest nadal obecny w literaturze dziecięcej. Nieustannie prowokuje dyskusje na temat kontrowersyjnych wymiarów kultury.

Wykład (w języku angielskim) rozpocznie się 4.11.2020 o godz. 18.00 na platformie MS Teams. Osoby, które zarejestrowały się na poprzednie wykłady, który odbyły się 23 września i 14 października, mogą po prostu dołączyć do kolejnego wykładu na Teams. Pozostałe osoby zainteresowane wzięciem udziału w wykładzie prosimy o kontakt mailowy w terminie do 3 listopada na adres: barbara.kalla(at)uwr.edu.pl

Poprzednie wykłady dostępne na kanale youtube Centrum Badań Literatury Dzieci i Młodzieży – szukaj informacji tutaj: http://www.cbldm.uni.wroc.pl

Dodane przez: Tomasz Sikora

20 Paź 2020