Ludzie / Wydarzenia

Nobliści, młodzi naukowcy i dr Ewa Błaszczak z UWr

W czerwcu w Lindau (Niemcy) odbędzie się niezwykłe spotkanie – z młodymi, odnoszącymi sukcesy naukowcami spotka się 43 laureatów Nagrody Nobla. Wśród kilkuset naukowców znalazła się także dr Ewa Błaszczak, adiunktka w Zakładzie Genetyki i Fizjologii Komórki (Wydział Nauk Biologicznych) UWr.

Tegorocznym tematem spotkania będzie fizjologia i medycyna. Wydarzenie potrwa 6 dni, podczas których odbędą się wykłady i dyskusje panelowe. Historia spotkań młodych naukowców i noblistów sięga 1951 r., kiedy to dzięki inicjatywie lekarzy Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz hrabiego Lennarta Bernadotte, spotkało się siedmiu laureatów Nagrody Nobla. Spotkanie to miało wspomóc powojenne pojednanie europejskich naukowców. Dwa lata później na spotkanie zaproszono także studentów i doktorantów.

Ewa Błaszczak – doktor nauk biologicznych, ukończyła studia magisterskie na kierunku medyczna biologia molekularna Uniwersytetu Westminster w Londynie (rok 2010) oraz na kierunku biologia Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (rok 2011). Pracę doktorską zrealizowała w Instytucie Genetyki i Biologii Rozwoju w Rennes (IGDR) we Francji i obroniła z wyróżnieniem w czerwcu 2015 r., po czym odbyła krótki staż podoktorski w Centrum Badań nad Nowotworami (CRCM) w Marsylii.

W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się przede wszystkim białka oraz ich modyfikacje. Szczególnie interesuje ją proces ubikwitynacji białek, czyli modyfikacji polegającej na przyłączeniu do nich niewielkiego białka – ubikwityny. Jest to proces niezwykle istotny ze względu na fakt, iż ubikwityna znakuje białka uszkodzone, o nieprawidłowej strukturze lub nieprawidłowo funkcjonujące, prowadząc do ich degradacji. Ponadto ubikwitynacja pełni kluczową rolę w innych procesach komórkowych, natomiast zaburzenia w samym procesie ubikwitynacji stanowią przyczynę występowania wielu chorób, w tym: nowotworowych, neurodegeneracyjnych, o podłożu immunologicznym lub genetycznym.

Poza biologią molekularną pasjonują ją języki obce. Z wykształcenia jest również filologiem angielskim oraz tłumaczem języka angielskiego (dyplom brytyjskiego Uniwersytetu w Portsmouth), zna także język francuski i niemiecki. Uwielbia podróżować i czytać książki.

Dodane przez: Agata Kreska

13 Mar 2018