Noc Muzeów w uniwersyteckich muzeach

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu już 14 maja 2022 roku. Noc Muzeów odbywa się w Polsce od 2003 r. Co roku podczas tego wydarzenia kulturalnego tysiące osób może zwiedzać instytucje kultury i poznawać je w zupełnie innym niż zwykle wydaniu. W godzinach nocnych, w innej, nieco bardziej tajemniczej atmosferze, biorąc udział w dodatkowych atrakcjach, towarzysko i zazwyczaj w większym gronie – bo Noc Muzeów jest bardzo popularnym wydarzeniem! We wrocławskiej Nocy Muzeów biorą udział także uniwersyteckie muzea. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego udostępni odwiedzającym Aulę Leopoldyńską, która przez ostatnie dwa lata, ze względu na trwające prace konserwatorskie pozostawała zamknięta.

Dominujący w panoramie Starego Miasta główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego – Collegium Maximum jest dziś wizytówką Wrocławia i jednym z najcenniejszych zabytków a główna aula akademicka – Leopoldina jest jednym z najlepiej zachowanych świeckich, barokowych wnętrz na Śląsku. Jej dekoracja – wykonana w latach 1731–1732 – należy do najpiękniejszych nie tylko na terenie Śląska, ale całej Europy Środkowej.

Od 2008 roku Uniwersytet Wrocławski podjął trud kompleksowej, gruntownej konserwacji, która stała się jednym z najciekawszych wyzwań konserwatorskich początku XXI wieku. Ostatnim etapem tych prac była konserwacja głównego plafonu audytorium. W marcu prace te zostały zakończone. Otwarcie i pokaz Auli Leopoldyńskiej uzupełni wystawa prezentująca najciekawsze elementy związane z pracami konserwatorsko-restauracyjnymi.

Harmonogram:

• zaczynając od godziny 18, co pół godziny wpuszczane będą grupy 50-osobowe
  • godziny wejść: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00, 23.30

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre

Czy w Polsce były wulkany? Jak wygląda ruda miedzi? Odpowiedzi na te i inne pytania z dziedziny nauk o Ziemi można znaleźć w Muzeum Geologicznym im. Henryka Teisseyre. Zapraszamy do zwiedzania pod opieką wykwalifikowanych przewodników od godz. 16.00 do 23.00.

Najmłodszym oferujemy warsztaty „Zrób sobie amonita”. Dzieci będą miały możliwość wykonania kopii skamieniałości zwierząt, które żyły na Ziemi miliony lat temu. Kopie te będą pamiątką odbytej w Muzeum podróży w dawne dzieje naszej planety.

Program :

• 16.00–23.00 Zwiedzanie muzeum pod opieką przewodników
  • 14.00–14.50 „Zrób sobie amonita” – warsztaty dla dzieci, obowiązują zapisy
  • 15.00–15.50 „Zrób sobie amonita” – warsztaty dla dzieci, obowiązują zapisy
  • 16.00–16.50 „Zrób sobie amonita” – warsztaty dla dzieci, obowiązują zapisy
  • 17.00–17.50 „Zrób sobie amonita” – warsztaty dla dzieci, obowiązują zapisy
  • 18.00–18.50 „Zrób sobie amonita” – warsztaty dla dzieci, obowiązują zapisy
  • 19.00–19.50 „Zrób sobie amonita” – warsztaty dla dzieci, obowiązują zapisy

Zapisy pod nr. telefonu: 71 375 93 27 w dniach 2–6 maja

Muzeum Mineralogiczne ul. Kuźnicza 22

Oddział Muzeum Mineralogicznego udostępnia zbiory eksponowane w formie wystaw:

• Minerały Polski,
  • Kamienie szlachetne i ozdobne,
  • Agaty Gór Kaczawskich,
  • Minerały pegmatytów strzegomskich,
  • Meteoryty,
  • Minerały pegmatytów z Piławy Górnej,
  • Minerały Wschodniej Bawarii,
  • Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych.

• 10.00–23.00 – udostępnienie zbiorów do zwiedzania

W przypadku obowiązywania obostrzeń sanitarnych, szczególnie dotyczących limitów osób w pomieszczeniach zamkniętych, Muzeum zastrzega sobie możliwość wycofania z programu, z powodu braku możliwości organizacyjnych do ich stosowania w tak rozległym zakresie.

Muzeum Mineralogiczne ul. Cybulskiego 30

Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na zwiedzanie wystaw: „Minerały Świata” i „Minerały Polski”. Dodatkową atrakcją będzie mini-giełda minerałów, skał, skamieniałości i meteorytów oraz pokazy cięcia agatów i innych kamieni ozdobnych, zorganizowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi.

• 10.00–20.00 Mini-giełda minerałów oraz pokazy cięcia agatów
  • 10.00–23.00 Ogólne udostępnianie wystaw do zwiedzania

Muzeum Przyrodnicze

Zwiedzanie sal muzealnych dla osób z potwierdzoną rejestracją mailową.

Harmonogram:

• 17.00 – wpuszczenie grupy 1 (70 os.)
  • 18.00 – wpuszczenie grupy 2 (70 os.)
  • 19.00 – wpuszczenie grupy 3 (70 os.)
  • 20.00 – wpuszczenie grupy 4 (70 os.)
  • 21.00 – wpuszczenie grupy 5 (70 os.)

*Rejestracja na konkretne godziny wejścia pod adresem: rezerwacje.muz.przyr@uwr.edu.pl od 01.05, g. 8:00 do 13.05 g. 24:00. W mailu z prośbą o rezerwację prosimy o podanie:

• imienia i nazwiska
  • liczby osób (maksymalnie 5 os./zgłoszenie)
  • wybranej godziny wejścia

Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zapisane na zwiedzanie dostaną maila potwierdzającego możliwość wejścia.

Ogród Botaniczny

Przewodnicy zabiorą chętnych w nocną podróż z pochodniami i latarniami po alejkach Ogrodu Botanicznego. Poznamy ciekawostki i prawdziwe historie zbrodni roślinnych. Po nocnym spotkaniu już na pewno będziecie wiedzieli, jakich roślin się wystrzegać.

• zbiórka przy kasie ul. Sienkiewicza 20.30
  • zwiedzanie z przewodnikiem 21.00
  • zakończenie zwiedzania z przewodnikiem 23.00

Zapisy przez formularz – niestety nie ma już wolnych miejsc.

Na podstawie informacji ze strony www.wroclaw.pl.

Dodane przez: Agata Kreska

10 maja 2022