Strona używa plików cookies więcej

Kandydaci / Wydarzenia

Noc z geografią dla maturzystów (16.04, 23.04)

Egzamin dojrzałości tuż-tuż. W związku z tym geografowie i geolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego chcą pomóc tegorocznym maturzystom korzystając z możliwości, jakie dają narzędzia komunikacji zdalnej. Już 16 kwietnia odbędzie się pierwsza Noc z geografią dla maturzystów!

Przyjęło się uważać, że geografia to najprostszy przedmiot, jaki można wybrać na maturze. Statystyki temu przeczą – w rezultacie niejednemu abiturientowi na geografii powinęła się noga. Zakres materiału jest ogromny! Obejmuje zarówno sposoby prezentacji zjawisk na mapach, przemiany społeczno-ekonomiczne w Polsce i na świecie, jak również problematykę cech środowiska przyrodniczego, w tym tak zróżnicowane zagadnienia, jak czynniki klimatotwórcze, procesy endo- i egzogeniczne, czy obieg wody w przyrodzie. Dlatego też Geografowie i geolodzy z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego postanowili wspomóc maturzystów w okresie intensywnej nauki, organizując dla nich wieczorne wykłady o charakterze repetytoryjnym. Odbędą się one w dwóch terminach – 16 kwietnia i 23 kwietnia.

W sumie wygłoszonych zostanie siedem wykładów, a każdy z nich potrwa godzinę. W trakcie 15-minutowej przerwy po każdym odczycie będzie możliwość zadawania pytań naukowcom, jeśli jakieś zagadnienie będzie ciągle budziło wątpliwości.

Podsumowując – 16 kwietnia uczniowie dowiedzą się między innym o tym, na czym polega rzeźbotwórcza rola procesów wietrzeniowych, ruchów masowych i lodowców, jakie czynniki decydują i decydowały o lokalizacji przemysłu, a także czym są odwzorowania kartograficzne i jakie są ich rodzaje. Tydzień później nasi naukowcy opowiedzą o genezie trzęsień Ziemi, klimacie obszarów górskich i wybranych zagadnieniach z zakresu geografii osadnictwa i geografii politycznej.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy skorzystać z poniższych linków:
Noc z geografią dla maturzystów 16 kwietnia
Noc z geografią dla maturzystów 23 kwietnia

Prosimy o logowanie się na spotkanie 15 minut przed rozpoczęciem.

16 kwietnia

19.00 – 20.00 | dr Janusz Łach
Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów

20.15 – 21.15 | dr Paweł Brezdeń
Ewolucja znaczeniowa czynników lokalizacji przemysłu

21.30 – 22.30 | dr Filip Duszyński
O rzeźbotwórczej roli wietrzenia i ruchów masowych

22.45 – 23.45 | dr hab. Waldemar Spallek
Skala i odwzorowania oraz historia odkryć geograficznych

23 kwietnia

19.00 – 20.00 | dr Agnieszka Lisowska-Kierepka
Wybrane zagadnienia z geografii osadnictwa oraz geografii politycznej

20.15 – 21.15 | dr hab. Marek Błaś
Klimat obszarów górskich

21.30 – 22.30 | dr Waldemar Sroka
Trzęsienia Ziemi

Dodane przez: Wojciech Głodek

9 kw. 2021

ostatnia modyfikacja: 19 kw. 2021