Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Nowa siedziba Instytutu Konfucjusza

Instytut Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim działa już 10 lat. Instytut zajmuje się nie tylko nauczaniem języka chińskiego, to także miejsce, które przybliża Wrocławianom zwyczaje i kulturę chińską. Mieszkańcy mogą kojarzyć obchody Chińskiego Nowego Roku, Święta Latarni czy warsztaty kaligrafii i konstruowania lampionów, odbywające się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Na swoje dziesięciolecie Instytut dostał niezwykły prezent – własną siedzibę przy ul. Krętej 1. Do tej pory funkcjonował bowiem w pomieszczeniach należących do miasta, przy ul. Ks. Witolda. Jednak od maja studenci, słuchacze i wszyscy goście Instytutu mogą poznawać tajniki chińskiego języka i kultury w zabytkowym budynku z czerwonej cegły. Remont budynku, dzięki kanclerzowi UWr Ryszardowi Żukowskiemu, udało się przeprowadzić w rekordowe trzy miesiące. To jeszcze nie koniec – nowa siedziba ma zyskać m.in. nowy dach, a w przyszłości także ogród chiński.

Rektor UWr prof. Adam Jezierski: – Nowa siedziba dla Instytutu Konfucjusza była już bardzo potrzebna. Mamy coraz więcej studentów, a na otwarte wykłady i inne wydarzenia organizowane przez Instytut przychodzi też coraz więcej mieszkańców miasta. Instytut stanowi w zasadzie wrocławskie centrum kultury chińskiej. Oczywiście to przede wszystkim placówka naukowa – na tej płaszczyźnie współpracujemy z uniwersytetem w Xiamen, który jest bardzo dobrą uczelnią. Instytut Konfucjusza to może element niewielki w strukturze UWr, ale dość ważny. Stanowi taki chiński „przyczółek”, a przecież Chiny są potęgą gospodarczą i naukową, ta współpraca ma więc szczególne znaczenie.

Co do tej pory udało się zrobić w nowej siedzibie goście mogli zobaczyć podczas uroczystego otwarcia, które odbyło się 9 maja. Oprócz rektora UWr prof. Adama Jezierskiego, prorektorów UWr prof. Iwony Bartoszewicz i prof. Jana Burdukiewicza na otwarciu pojawili się także partnerzy ze strony chińskiej, m.in. Yan Zhang, przewodniczący Rady Uniwersytetu w Xiamen, Mao Tongwen, dyrektor Południowej Siedziby Instytutu Konfucjusza oraz Lilong Zhang, pierwszy dyrektor Instytutu Konfucjusza przy UWr.

Nie mogło się obejść bez uroczystego przecinania wstęgi, które odbyło się na podwórku Instytutu – goście mogli przy okazji zobaczyć miejsce, gdzie powstanie ogród chiński – następnie kilka słów wygłosili rektor UWr prof. Adam Jezierski, Yan Zhang, przewodniczący Rady Uniwersytetu w Xiamen oraz prof. Gościwit Malinowski, dyrektor Instytutu Konfucjusza.

Później zgromadzeni wysłuchali krótkiej historii Instytutu Konfucjusza, przypomnianej podczas prezentacji wygłoszonej przez prof. Gościwita Malinowskiego.

A choć historia Instytutu w UWr to raptem 10 lat, same związki z Chinami są o wiele dłuższe. Niestety, mimo wcześniejszych tradycji, jeszcze z Niemiec i Lwowa, studia azjatyckie na UWr zlikwidowano w latach 50. Idea rozkwitła ponownie w roku 2007. Aplikacja naszego uniwersytetu została przyjęta przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban). Hanban jest organizacją powołującą Instytuty Konfucjusza na całym świecie – Instytut działający przy UWr jest czwartym w Polsce, a na całym świecie jest ich ponad 300. Hanban jako uczelnię partnerską dla UWr wskazał uniwersytet w Xiamen. 1 kwietnia ówczesny rektor UWr prof. Leszek Pacholski wydał rozporządzenie o utworzeniu nowej jednostki, a w grudniu 2007 r., wraz z Xu Lin z strony Hanban, podpisał umowę inicjującą Instytut Konfucjusza. Wiosną następnego roku podpisano umowę partnerską z uniwersytetem w Xiamen, a jesienią Instytut wprowadził się do siedziby przy ul. Ks. Witolda, wtedy ruszyły także pierwsze kursy języka chińskiego dla studentów i Wrocławian, natomiast oficjalnie jednostkę otwarto w grudniu.

Pierwszym dyrektorem został Lilong Zhang, potem jego obowiązki przejął Bai Yugou, następnie Hu Yonghong – wspólnie z dr. Stefanem Nowickim; obecnym dyrektorem Instytutu jest Wang Hu, który piastuje obowiązki wspólnie z prof. Gościwitem Malinowskim.

W roku 2009 r. w Instytucie powstało Studium Języka i Kultury Chin, a w 2010 r. zmienił on nazwę, nie działa już „przy” a „w” Uniwersytecie Wrocławskim. W marcu 2012 r. Instytut zyskał bibliotekę, a w roku 2012 r. na UWr powstała specjalizacja chińska. Trzy lata później wystartowały pełnowymiarowe studia I stopnia. W tym roku Instytut będzie więc miał swoich pierwszych absolwentów! A jak zapowiadają władze – planowane są także studia II stopnia, choć nie wiadomo jeszcze, kiedy uda się je otworzyć. A w planach, dosłownie przyziemnych, Instytut ma stworzenie ogrodu chińskiego – ogrody japońskie można zobaczyć w Polsce, a chińskie są wyjątkową rzadkością. Jak zapowiada Wang Hu, ogrody mają powstać tak właściwie dwa – ten od frontu będzie zawierał elementy polskie, a z tyłu będzie można podziwiać prawdziwie chińską sztukę ogrodniczą. W tworzeniu ogrodu brać udział będzie także Ogród Botaniczny UWr oraz chińscy studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Instytut Konfucjusza niezwykle rozwinął się przez swój czas trwania, jak mówił Wang Hu: – Zaczęliśmy działalność od realizacji kilku punktów, teraz jest ich kilkadziesiąt, zaczynaliśmy od kilkuset studentów, teraz jest ich kilka tysięcy, a dzięki świetnej współpracy z UWr możemy wypełniać nasze statutowe działania, czyli przybliżać Polakom kulturę Chin.

– W nowej siedzibie mamy więcej możliwości, większe przestrzenie i możemy przyjąć więcej studentów, którzy będą się uczyli języka i kultury chińskiej – mówi prof. Jan Burdukiewicz, prorektor UWr – Instytut znajduje się w centrum miasta, blisko jest gmach główny uniwersytetu. A sama działalność doskonale wpisuje się w inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku. A my pamiętamy o tym, że nazwa „jedwabny szlak” została wymyślona przecież przez Ferdinanda von Richthofena, który na uniwersytecie studiował w latach 50. XIX wieku.

Życzymy więc sobie kolejnych odkryć na „jedwabnym szlaku”, a samemu Instytutowi na jego urodziny – 生日快乐!Shēngrì kuàilè!

Dodane przez: Agata Kreska

11 maja 2018

ostatnia modyfikacja: 23 maja 2018