Badania / Nauka / Wydarzenia

Nowe granice telewizji. Konferencja na kulturoznawstwie

Czy tradycyjna telewizja rzeczywiście przegrywa w wyścigu z internetową konkurencją? Czy platformy streamingowe na dobre zmieniły reguły rządzące showbiznesem? Jakie kanały dystrybucji są aktualnie głównymi źródłami naszej rozrywki i co będzie pełniło tę rolę w najbliższej przyszłości?

W ciągu ostatnich lat byliśmy – i wciąż jesteśmy – świadkami telewizyjnej rewolucji. Ogromną popularność zdobyły platformy streamingowe, za pośrednictwem których większość z nas ogląda obecnie filmy, programy i seriale. Prekursorem tego trendu był oczywiście oczywiście Netflix, ale amerykański serwis stracił już monopol na odpłatne udostępnianie treści w internecie. Dzisiaj podobne platformy ma lub będzie mieć za chwilę większość dużych graczy, z HBO, Disney’em i Amazon na czele. Niekoniecznie ułatwia to życie użytkownikom, którzy – jeśli chcą być na bieżąco z serialową ofertą – muszą wykupić kilka abonamentów miesięcznie, zamiast jednego (a przecież Netflix na początku był doskonałą alternatywą właśnie dla osób zirytowanych nadmiarem niepotrzebnych kanałów i pakietów oferowanych przez operatorów telewizji kablowych). Czy zatem faktycznie mamy do czynienia z rewolucją? A może to tylko i aż kolejny etap ewolucji?

Jeśli choć trochę interesujecie się nowymi mediami, nowymi technologiami, popkulturą i zmieniającym się na naszych oczach światem rozrywki, koniecznie weźcie udział w konferencji „New Frontiers of Television”, już w najbliższy piątek, 8 listopada, w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkie szczegóły, łącznie z programem, znajdziecie na stronie Instytutu. Ważna informacja: konferencja odbędzie się w języku angielskim.

Dawid Junke: Streaming bierze nisze, seriale stawiają na religię

Dodane przez: Michał Raińczuk