Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Nowy rok akademicki rozpoczęty!

– To wy, ludzie związani z nauką, jesteście teraz przewodnikami w kraju. To was słuchamy. Niech nauka rządzi! – mówił podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim Jerzy Owsiak, jeden z laureatów tegorocznej edycji Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej.

W poniedziałek w samo południe do Oratorium Marianum wmaszerował orszak. Chwilę później chór Gaudium odśpiewał hymn Gaude Mater Polonia.

– Rozpoczynamy wyjątkowy rok w historii naszej uczelni. Ośmielę się powiedzieć, że jest to rok historyczny, ponieważ na pewno zapisze się w historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Marzę, aby zapisał się dobrze – mówił prof. Adam Jezierski, rektor UWr. W trakcie przemówienia inauguracyjnego wspominał m.in. o tzw. Ustawie 2.0 i związanych z nią zmianach w szkołach wyższych. – Osiągnięcie statusu uczelni badawczej jest pewnym procesem i będziemy ten proces kontynuować – zapewnił.

Wykład inauguracyjny „Geoinformatyczne metody prognozowania zagrożeń powodziowych” wygłosił prof. Tomasz Niedzielski z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii UWr, a aktu immatrykulacji grupy nowo przyjętych studentów dokonał prof. Ryszard Cach, prorektor ds. nauczania.

W trakcie poniedziałkowej uroczystości austriacki Krzyż Honorowy za Zasługi w Dziedzinie Nauki i Sztuki z rąk ambasadora Republiki Austrii w Polsce dra Wernera Almhofera odebrał dr Krzysztof Huszcza z Instytutu Filologii Germańskiej. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowany został Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”. Wręczono również Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej. Tegorocznymi laureatami zostali Jerzy Owsiak, dziennikarz, działacz społeczny, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej i festiwalu Przystanek Woodstock, oraz prof. Matthias Weber, wybitny historyk, germanista, kulturoznawca i śląskoznawca.

– Demokracja to rodzaj myślenia: że robimy coś dla siebie, że dzielimy się tym, co mamy, że różnimy się – bądźmy różnorodni! – ale kiedy mamy jakąś ideę, stajemy równo, aby sobie pomóc – mówił po otrzymaniu nagrody Jerzy Owsiak. – Twórzmy społeczeństwo obywatelskie. Nauczmy się rozmawiać ze sobą. Nieprawdą było, że były dwa państwa niemieckie. Nieprawdą jest, że są dwa państwa koreańskie. I nieprawdą jest, że są dwa państwa polskie. Kazik śpiewał w „Arahji”: „Murem podzieleni”. Nie bądźmy tacy.

Dodane przez: Michał Raińczuk

1 Paź 2018

ostatnia modyfikacja: 19 Lip 2019