Studenci / Wydarzenia / 24 Maj

O fake newsach (nie tylko) dla studentów dziennikarstwa

24 maja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego odbędą się debata oraz warsztaty poświęcone jednemu z najczęściej komentowanych zjawisk ostatnich lat – tzw. fake newsom.

Jak odnaleźć się w natłoku medialnych informacji w epoce fake newsów? – to pytanie postawili przed sobą organizatorzy spotkania, które odbędzie się już w najbliższy czwartek na WPAE UWr. W prezentacji i debacie na ten temat będą mogli wziąć udział wszyscy chętni (liczba miejsc jest nieograniczona). Wśród panelistów znajdą się Jakub Turowski (Facebook), Łukasz Warzecha (Polskie Radio 24, „Do Rzeczy”) oraz dr Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Moderatorem debaty będzie Łukasz Lipiński, redaktor naczelny Polityka.pl, który wcześniej przez piętnaście lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, gdzie m.in. kierował działami: krajowym, zagranicznym i gospodarczym.

Tego samego dnia, po debacie, odbędą się warsztaty, skierowane do studentów dziennikarstwa i filologii oraz kierunków pokrewnych. Uczestnicy będą m.in. analizować specjalnie przygotowane informacje prasowe i uczyć się, jak rozpoznawać wśród nich fake newsy. Liczba miejsc w tym przypadku jest ograniczona (50), dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy (należy zgłosić chęć udziału do środy włącznie, wysyłając mail na adres tomasz.piekot@uwr.edu.pl).

Debata oraz warsztaty odbędą się na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii (ul. Uniwersytecka 22/26, budynek A, sala 318A). Organizatorami wydarzenia są Facebook oraz Polityka Insight, a gospodarzem Uniwersytet Wrocławski.

PROGRAM

11.00-11.15 Prezentacja „Krótki przewodnik po fake news”, Łukasz Lipiński, redaktor naczelny Polityka.pl
11.15-12.15 „Co zrobić z fake news? Jak ograniczać szkody?”, panel dyskusyjny z ekspertami – teoretykami i praktykami
12.20-13.05 Warsztaty w podgrupach. Studenci podzieleni na grupy po maksymalnie 12 osób otrzymują spreparowane materiały prasowe. Zadaniem uczestników będzie ich przedyskutowanie, a następnie wyłonienie informacji prawdziwych. Celem warsztatów jest uchwycenie kryteriów i metod, jakie stosują odbiorcy, żeby uznać informację za wiarygodną.
13.05-13.30 Zaprezentowanie najważniejszych zaleceń opracowanych przez studentów.

Dodane przez: Michał Raińczuk

21 maja 2018