Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Katarzyna Schier o odwróceniu ról w rodzinie

Wydała książkę naukową, która okazała się bestsellerem i w ciągu zaledwie czterech lat doczekała się aż dwunastu wznowień. Potrafi prosto opowiadać o skomplikowanym procesie, jakim jest parentyfikacja. 11 stycznia gościem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego będzie prof. Katarzyna Schier.

Dziecko potrzebuje troski, wsparcia i uwagi. Kiedy ich zabraknie – bo rodzic jest zagubiony, bezradny wobec własnych emocji – często dochodzi do odwrócenia ról w rodzinie. W ramach zjawiska nazywanego parentyfikacją to dzieci zaspokajają potrzeby rodziców, czując, że tylko w ten sposób mogą „zasłużyć” na rodzicielską miłość. O tym, jakie są skutki takiego schematu wychowania, o poświęceniu dzieci, odpowiedzialności ponad siły i związanej z nią depresją opowie w Instytucie Psychologii prof. Katarzyna Schier, autorka książki „Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie”, pierwszej w Polsce naukowej monografii poświęconej parentyfikacji.

Katarzyna Schier na co dzień pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest psychologiem, psychoterapeutą i badaczem z zakresu ukrytych form przemocy w rodzinie, relacji ciało – psychika oraz mechanizmów występujących w praktyce psychoterapeutycznej.

Spotkanie z prof. Katarzyną Schier odbędzie się w Auli Instytutu Psychologii (ul. Dawida 1) 11 stycznia o godz. 17.00. Poprowadzi je dr Bianka Lewandowska. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

Dodane przez: Aleksandra Draus

9 Sty 2019