Badania / Nauka / Wydarzenia

Obietnice wyborcze na celowniku naukowców

Pierwsze, znakomite efekty współpracy pomiędzy Katedrą Prawa Konstytucyjnego WPAE Uniwersytetu Wrocławskiego a Katedrą Inteligencji Obliczeniowej Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Obie jednostki współpracują ze sobą od jesieni ubiegłego roku. Dzięki połączeniu prawa i sztucznej inteligencji udało się opracować model do detekcji agitacji wyborczej, który może posłużyć do kontroli zgodności kampanii wyborczych z prawem wyborczym. Jego autorami są dr hab. Tomasz Kajdanowicz, doktoranci: Łukasz Augustyniak i Krzysztof Rajda z PWr oraz dr hab. Michał Bernaczyk– profesor Uniwersytetu Wrocławskiego z Katedry Prawa Konstytucyjnego WPAE.

Na mocy umowy konsorcjum ubiega się granty w obszarach łączących prawo i data science, zaś na co dzień poszukuje co raz to nowych zastosowań dorobku danologów z PWr w obszarze nauk prawnych. Opracowany  model do detekcji agitacji wyborczej może okazać się znakomitą pomocą dla dziennikarzy lub badaczy z zakresu socjologii, politologii. Narzędzie zdobyło już uznanie środowiska naukowego zajmującego się lingwistyką komputerową i przetwarzaniem języka naturalnego – w ubiegłą niedzielę zostało zaprezentowane w Stanach Zjednoczonych podczas międzynarodowej konferencji The 58th Annual Meeting of the Association for Computational Linguistics (ACL’2020), będącej aktualnie najlepszą konferencją w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego na świecie.

Przykładowe działanie modelu można sprawdzić na stronie.
Więcej informacji można znaleźć na stronach PWr.

Dodane przez: Agata Sałamaj

9 Lip 2020