Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia / 13 Październik

Odkryj tajemnice oceanów

Dna oceanów - gdzie życie spotyka geologię
Fot. Materiały organizatora wykładu

„Dna oceanów – gdzie życie spotyka geologię” to tytuł wykładu, który rozpocznie XVII edycję „Tajemnic Ziemi i Wszechświata”, cyklu wykładów multimedialnych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, maturzystów oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Wydaje się nam, że dobrze znamy planetę Ziemię. Okazuje się jednak, że o niektórych jej częściach wiemy mniej niż o Marsie! Takimi tajemniczymi miejscami są między innymi dna mórz i oceanów. To tam kryją się ogromne wulkany, które regulują dynamikę geologiczną Ziemi. To tam swój początek miała nasza poczciwa Ślęża. To być może tam powstało pierwsze życie. To tam rozkwitają podmorskie ogrody! W trakcie wykładu dr Magdalena Matusiak-Małek omówi geologiczne znaczenie den oceanów, a Sabrina Kozicka (AXA XL) opowie o życiu na rafach koralowych. Dowiemy się min. gdzie na świecie występują korale, jak powstają i jak je chronić. Poznamy również kilku mieszkańców raf koralowych, dowiemy się, w jaki sposób współżyją z koralowcami i co im najbardziej zagraża. Po raz pierwszy integralną częścią wykładu będzie pokaz wirtualnej rzeczywistości!

Wykład „Dna oceanów – gdzie życie spotyka geologię” odbędzie się 13 października w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. M. Borna 9, sala 503, V piętro). Początek o godz. 10.00.

Ze względu na duże zainteresowanie wykładamy prosimy o wcześniejsze zgłaszanie większych grup uczniów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (tel. 071-375-92-05).

Informacje o kolejnych wykładach w ramach cyklu „Tajemnice Ziemi i Wszechświata” można znaleźć na stronie Instytutu Geologicznego.

Dodane przez: Michał Raińczuk

3 Paź 2018

ostatnia modyfikacja: 15 Paź 2018