Strona używa plików cookies więcej

Nauka / Wydarzenia / 15 Czerwiec – 16 Maj

Odkryjmy tajemnice gorzowskiej Stefanii

Co dzieje się ze Stefanią – czyli szkieletem wymarłego nosorożca z rodzaju Stephanorhinus, który został znaleziony trzy lata temu na trasie budowy drogi S3 – zdradzą m.in. naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie zabraknie również atrakcji i ciekawostek naukowych dla najmłodszych. Wszystko za sprawą Dni Gorzowa, które w tym roku zaplanowano na weekend 14-16 czerwca.

Od momentu odkrycia Stefanii w maju 2016 niemal kompletny jej szkielet (ponad 100 kości) został przekazany dr. hab. Krzysztofowi Stefaniakowi, Adamowi Kotowskiemu i Urszuli Ratajczak z Zakładu Paleozoologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozpoczęły się szczegółowe badania.

Badania szkieletu Stefanii prowadzone są w międzynarodowym zespole naukowców w ramach projektu Życie i śmierć wymarłego nosorożca (Stephanorhinus sp.) z zachodniej Polski w świetle interdyscyplinarnych badań paleośrodowiskowych, który jest finansowany z Narodowego Centrum Nauki.

Naukowcy pozostają również w stałej współpracy z Gorzowem Wielkopolskim. W ubiegłym roku podpisali list intencyjny, na mocy którego województwo lubuskie, Gorzów Wielkopolski i Uniwersytet Wrocławski będą współpracować w zakresie wszechstronnej promocji i prezentacji wyników badań oraz wiedzy o historii odkryć paleontologicznych na ziemi gorzowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem odkrycia nosorożca Stephanorhinus kirchbegensis. W planach jest również przygotowanie koncepcji centrum naukowo-dydaktycznego pod nazwą Park Kenozoiczny.

Owocem współpracy jest także ponowna wizyta w czerwcu (14 – 16 czerwca) naukowców w Gorzowie Wielkopolskim. Po raz drugi zorganizują sesję referatową i Piknik Paleontologiczny.

W sobotę 15 czerwca o godz. 10.00 badacze z Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Warszawie oraz Instytutu Botaniki PAN im. W. Szafera w Krakowie opowiedzą co dzieje się ze Stefanią z Gorzowa Wielkopolskiego w ramach sesji referatowej „Nosorożec Gorzowski po 3 latach od odkrycia”.

Dodatkową atrakcją będzie piknik dla najmłodszych, który w ubiegłym roku cieszył się rekordową popularnością. Dzieci będą mogły zobaczyć szczątki zwierzęce wykopalisk archeologicznych, odkryć co jadano w średniowieczu, usłyszeć jak powstają skamieniałości oraz jakie sekrety kryje życie kopalnych i współczesnych słoni i nosorożców. Nie zabraknie warsztatów plastycznych.

Piknik potrwa w sobotę 15 czerwca w godz. 14.00 – 18.00 oraz w niedzielę 16 czerwca od godz. 12.00 do 18.00.

Zapraszamy do gorzowskiego Spichlerza przy ul. Fabrycznej 1– 3.

Wstęp jest bezpłatny.

Do zobaczenia w czerwcu w Gorzowie Wielkopolskim!

Fotorelacja z ubiegłorocznej wizyty naukowców w Gorzowie Wielkopolskim jest dostępna na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Więcej o projekcie w zakładce Projekt Stefania.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

28 maja 2019

ostatnia modyfikacja: 18 Cze 2019