Pomagamy! / Wydarzenia

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, nie jest „gorszym dniem”, na który pomoże ruch fizyczny i wieczór z książką pod kocem.

Depresja jest poważną chorobą, na którą cierpi ok. 3 procent Polaków i Polek. Znacząco obniża jakość życia i jest częstą przyczyną przedwczesnej śmierci.

Ale depresja nie jest wyrokiem. Można ją skutecznie leczyć i można z nią żyć – prowadzić satysfakcjonujące życie zawodowe, studiować, rozwijać się, mieć przyjaciół, rodzinę i dzieci.

Najważniejsze – to zwrócić się o pomoc. Jeśli więc sądzisz, że możesz mieć depresję, zmagasz się z przedłużającym się obniżonym samopoczuciem, nie radzisz sobie z codziennością – zwróć się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry (skierowanie nie jest potrzebne). Na UWr działa także Poradnia Psychologiczna i Pracownia Konsultacji Poradnictwa Psychologicznego (więcej informacji na stronie).

O depresji mówi dr Alina Czapiga z Zespołu ds. Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością.

Na UWr oferujemy różne formy pomocy psychologicznej – sprawdź na naszej stronie.

Dodane przez: Agata Kreska

23 lut 2022