Pierwsze miejsce naszych informatyków w zawodach programistycznych

Ocean of Code to zawody programistyczne z dziedziny sztucznej inteligencji, które odbywały się na platformie CodinGame. Zawody polegały na tworzeniu programów, które rywalizowały z programami innych uczestników w zaproponowanej przez organizatorów grze. Pomysł został zaczerpnięty z strategicznej gry planszowej Captain Sonar – zadanie każdego programu polegało na manewrowaniu łodzią podwodną w taki sposób, by atakować inne łodzie, pozostając jednocześnie dla nich niewidocznym. Reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego zajęli pierwsze miejsce w tych zawodach.

Organizatorzy umożliwili pracę w wielu różnych językach programowania. Każdy zawodnik po przygotowaniu kolejnej wersji swojego programu mógł ją natychmiast uruchomić i zobaczyć, jak radzi sobie przeciwko programom innych uczestników. Rywalizacja trwała dokładnie miesiąc. W tym czasie wszyscy uczestnicy mogli przetestować wiele swoich pomysłów w praktyce.
Tego typu wydarzenia są świetną okazją zarówno dla profesjonalistów, jak i dla początkujących, aby doskonalić swoją znajomość metod sztucznej inteligencji. W zawodach wzięło udział ponad siedem tysięcy zawodników z wielu firm i szkół wyższych. Także nasi studenci – ale też doktoranci i pracownicy – dzięki którym Uniwersytet Wrocławski zajął pierwsze miejsce wśród uczelni: https://www.codingame.com/contests/ocean-of-code/top-schools/global Klasyfikacja uczelni była oparta na wynikach najlepszych 5 reprezentantów.

Udział w zawodach Ocean of Code był jedną z aktywności, dzięki której można było zdobyć punkty w ramach przedmiotu sztuczna inteligencja prowadzonego w Instytucie Informatyki UWr. M.in. o zawodach – ale także o tym, jak rozpocząć przygodę z pisaniem sztucznej inteligencji do gier i o ofercie UWr – opowiadał dr Jakub Kowalski w czasie dnia otwartego w Instytucie Informatyki. Dr. Jakub Kowalski prowadzi zajęcia ze sztucznej inteligencji w grach, a jego wykładu można posłuchać na YouTube.

Chętni mogą sami spróbować swoich sił w rozgrywkach na stronie zawodów. Organizatorzy zapraszają na kolejne zawody z serii, które oparte są na popularnej grze Pac-Man.

Dodane przez: Agata Kreska

4 maja 2020