Strona używa plików cookies więcej

Doktoranci / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

FC International UWr: piłka nie zna granic

Dobiega końca sezon zimowy futsalu. Zawodnicy z FC International UWr jeszcze nigdy nie mieli tak dobrej passy. Dzięki serii sześciu zwycięstw z rzędu poważnie zagrozili liderowi pierwszej ligi w rozgrywkach Śląsk Wrocław PRO, ale… – Wygrywanie nie jest naszym głównym celem – mówi dr Michał Kuś z Instytutu Politologii, założyciel, trener, a niekiedy również bramkarz uniwersyteckiej drużyny.

Solidne przygotowanie do kolejnych meczów jest oczywiście istotne, ale w przypadku FC International priorytetem jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej integracji polskich i zagranicznych studentów. Piłka nożna sprawdza się pod tym względem doskonale. Treningi to świetna okazja do poznania nowych ludzi, wspólnego spędzania czasu i – zwłaszcza przy tak imponujących wynikach – dzielenia się sportową radością.

Zawodnicy FC International startują w rozgrywkach ligi Śląsk Wrocław PRO, stworzonej z myślą o grupach znajomych i współpracowników. Zimą grają w hali, a wiosną na otwartym stadionie. Nie biorą udziału jedynie w jesiennej odsłonie rywalizacji, bo zaczyna się ona we wrześniu, kiedy studenci mają jeszcze wakacje.

– Liga jest amatorska, ale jej organizacja i poziom stoją na wysokim poziomie. Można tu spotkać m.in. byłych polskich pierwszoligowców – mówi dr Michał Kuś.

Korzenie FC International UWr sięgają Instytutu Politologii. Właśnie tam powstała drużyna, do której z czasem zaczęło zgłaszać się coraz więcej studentów zagranicznych, w tym także z innych wydziałów. Wtedy Kuś wpadł na pomysł stworzenia „międzynarodowej reprezentacji”. Zespół pod szyldem International wystartował ubiegłej zimy. Dziś wchodzący w jego skład zawodnicy spotykają się dwa razy w tygodniu – w każdy piątkowy wieczór na treningach w hali przy ulicy Przesmyckiego, a w weekendy podczas meczów ligowych.

zdjęcie przedstawia dziesięciu zawodników drużyny FC International w strojach z logo uczelni oraz trenera dra Michała Kusia
Drużyna FC International UWr zimą 2018/19 /fot. Śląsk Wrocław PRO

Adnan Suleymanov z Azerbejdżanu został zawodnikiem FC International UWr, bo sport jest ważną częścią jego życia, dlatego nigdy nie przestaje ćwiczyć, niezależnie od tego, gdzie aktualnie mieszka. W podobnej sytuacji jest wielu jego kolegów z drużyny. W piłkę grali jeszcze przed przyjazdem do Polski. Teraz chcą kontynuować treningi, żeby pozostać w formie.

– Dla mnie najważniejsza jest dobra atmosfera w grupie i niezapomniane momenty, jak wtedy, gdy zobaczyłem uśmiech na twarzach kolegów i trenera po naszej pierwszej wygranej – mówi Adnan.

Piłka nożna pomaga zagranicznym studentom oswoić się z nowym krajem. Choć Adnan jest w drużynie dopiero od dwóch miesięcy, już z dumą mówi, że czuje się jej częścią. Jego rodak, Murad Mammadov, uważa z kolei reprezentowanie uczelni za szczególne wyróżnienie.

Od momentu powstania drużyny prym wiedli w niej południowcy: Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy, ale nie zabrakło też zawodników z Czech i Azerbejdżanu, a nawet z Indii, Japonii czy Ekwadoru. Jak prowadzić tak zróżnicowany narodowościowo zespół? Nie jest to proste już na poziomie językowym. W szatni zawodnicy rozmawiają po angielsku, ale na boisku, gdzie rządzą emocje, wygrywa mowa ojczysta każdego z nich. Dlatego na potrzeby gry wypracowali własny kod – mieszankę językową, której poszczególne elementy… uzależnione są od aktualnego składu. Zwycięstwa drużyny dowodzą, że patent na porozumienie ponad granicami sprawdza się rewelacyjnie.

Międzynarodowy charakter FC International UWr ma też jednak minusy. Nie wszyscy zawodnicy zostają w Polsce wystarczająco długo, żeby dokończyć sezon. Doświadczył tego Gil Silva z Portugalii. Grę we wrocławskiej lidze bardzo sobie cenił zwłaszcza z tego względu, że zawodnicy występowali w niej wyłącznie z miłości do futbolu i własnej satysfakcji. Trudno natomiast było mu pogodzić się z faktem, że jeszcze w lutym musiał wrócić do Portugalii i przez to zabraknie go na boisku podczas finałowych meczów 3 i 10 marca, kiedy FC International UWr będzie walczyć o decydujące miejsce w tabeli.

Na szczęście w kluczowym momencie wszyscy chętni będą mogli wesprzeć drużynę z trybun – wystarczy pojawić się w hali przy ul. Parkowej (oba mecze rozpoczną się o godz. 19:20). Nie trzeba zresztą ograniczać się do kibicowania. Kto czuje się na siłach, może wziąć udział w rekrutacji i zagrać w barwach International już podczas wiosennego sezonu, który wystartuje 18 marca. Zainteresowanych – studentów, doktorantów, pracowników – zachęcamy do kontaktu z Michałem Kusiem (michal.kus2@uwr.edu.pl).

Rozgrywki ligi Śląsk Wrocław PRO rozpoczęły się wiosną 2014 roku. Liga organizuje starty w trzech rozgrywkach: wiosennych i jesiennych na stadionie otwartym oraz zimowych w hali. Na stadionie otwartym Śląsk Wrocław PRO zespoły grają w aż 5 ligach: – Ekstraklasie oraz I, II, III i IV lidze, w hali natomiast startują dwie: Ekstraklasa i I liga. FC International UWr gra obecnie w pierwszej lidze sezonu zimowego 2018/2019.

Dodane przez: Aleksandra Draus

22 Lut 2019

ostatnia modyfikacja: 14 Mar 2019