Pociąg regionalny z wizerunkiem geografa, prof. Juliana Czyżewskiego

POLREGIO, największy pasażerski przewoźnik kolejowy, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ogłosił plebiscyt na REGIObohatera. Wizerunki ważnych postaci dla każdego województwa znalazły się na pociągach, a same pociągi otrzymały ich imiona. Wśród 16 wybranych bohaterów znalazł się profesor Julian Czyżewski, geograf.

Profesor Julian Czyżewski został REGIObohaterem województwa dolnośląskiego, a pierwszy pociąg z jego wizerunkiem wyjechał 28 marca 2019 r. o godzinie 17.20 ze stacji Wrocław Główny do stacji Oława. Kampania REGIObohater, objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, miała na celu uhonorowanie i podkreślenie roli regionalnych bohaterów w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Z setki kandydatów wybrano 16 bohaterów, którzy zostali patronami poszczególnych województw.

Na dolnośląskiego bohatera, prof. Juliana Czyżewskiego głosowało klika pokoleń absolwentów geografii i studenci naszej uczelni, a Łukasz Pawłowski, doktorant z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr, został jednym z laureatów konkursu za trafne uzasadnienie wyboru: „pociąg jeżdżący po Dolnym Śląsku powinien mieć jako patrona osobę z Kresów. Ponieważ pociąg był symbolem całego przesiedlenia się ludności na ziemię odzyskane…”

Julian Czyżewski (1890-1968) – geograf, profesor Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie i Uniwersytetu Wrocławskiego, kapitan Wojska Polskiego. Pochodził z Rudy (pow. Rohatyn, obecnie Ukraina). Od lat młodzieńczych angażował się w działalność niepodległościową, należał do Związku Walki Czynnej i był członkiem Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Za przemówienie wygłoszone podczas obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja w Brzeżanach został wydalony przez Austriaków z tamtejszego gimnazjum. Po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do Legionów Polskich, skąd po roku został odwołany do armii austriackiej. W latach 1918-1920 brał udział w zmaganiach o granice II Rzeczypospolitej z Ukraińcami i bolszewikami. W latach 1942-1944 sprawował funkcję Okręgowego Delegata Rządu RP we Lwowie. W 1945 roku ekspatriował się do Wrocławia, gdzie był założycielem i do 1958 roku pierwszym dyrektorem Instytutu Geograficznego UWr i dwukrotnie dziekanem Wydziału Nauk Przyrodniczych. W 1946 założył i został pierwszym opiekunem Koła Naukowego Studentów Geografii UWr. Działające do dziś koło naukowe od 1975 roku nosi imię swojego założyciela. Był znanym i cenionym badaczem, wraz z Mieczysławem Klimaszewskim opracował i wydał w 1948 roku pierwszą powojenna monografię Dolnego Śląska, wznowił „Czasopismo Geograficzne” i doprowadził do powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Jest pochowany na wrocławskim cmentarzu Świętej Rodziny na Sępolnie.

Notatkę sporządzono na podstawie informacji prasowej z dnia 25.03.2019 r. przygotowanej przez ”Przewozy Regionalne” sp. z o.o., Oddział Dolnośląski.

Tekst i fotografie: Krzysztof Migała i Marek Kowalczyk

Fot: Wrocławscy studenci geografii i członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografów UWr przy „Profesorze Julianie Czyżewskim” w dniu inauguracyjnego kursu pociągu.

polregio
Pociąg z prof. Julianem Czyżewskim