Ludzie / Nauka / Studenci / Wydarzenia

Podczas Wampiriady zebrano 42 litry krwi!

5 grudnia na Wydziale Nauk Społecznych i 6 grudnia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii odbyła się Wampiriada organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Podczas akcji zebrano 42 litry krwi.

Wampiriada to akcja nosząca żartobliwą nazwę, ale dotykająca niezwykle palącego problemu. Stany magazynowe w poszczególnych centrach krwiodawstwa sprawdzić można internetowo i…bardzo się rozczarować. Nieustanne braki w tzw. „bankach krwi” skutkują np. odłożeniem w czasie operacji, często i tych ratujących życie. Nie zdajemy sobie z tego sprawy dopóki sami lub ktoś z naszych bliskich nie stanie w obliczu zagrożenia życia, a zapewnienie mu pomocy będzie niemożliwe właśnie z powodu niewystarczającej ilości krwi. Tutaj pojawia się wspomniana wcześniej Wampiriada, będąca jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym, bo realizowanym już od 18 lat, projektem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jej celem jest popularyzacja honorowego krwiodawstwa wśród studentów, nagłaśnianie problemu chronicznie utrzymujących się deficytów jednostek krwi oraz m.in. warsztaty z resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Wampiriada organizowana jest przy współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na kilkudziesięciu uczelniach w całej Polsce. W poszczególnych regionach – tak jak we Wrocławiu – akcje oddawania krwi odbywają się cyklicznie w kilku edycjach. Od niedawna otwieramy się też na inne inicjatywy i wychodzimy poza ramy projektu dedykowanego tylko studentom. Nawiązaliśmy współpracę z PKP i rozpoczęliśmy zbiórki na dworcach, wobec czego krew mogli oddawać wszyscy podróżujący, a oddawanie krwi w ramach Wampiriady było możliwe także w okresie wakacyjnym. Wracając jednak do tematu zakończonej wczoraj, jesiennej edycji Wampiriady 2018 – możemy mówić o sukcesie. Trudno mówić o porażce, gdy dosłownie każda kropla krwi jest na wagę złota, ale aby osadzić projekt w liczbach: krew oddały 93 osoby. Od każdego dawcy, niezależnie od wieku czy płci, pobierane jest 450 ml krwi. Daje to imponujący wynik (w zaokrągleniu) 42 litrów krwi. Oprócz tego, w pudełku na czekolady dla dzieci [z domów dziecka] wylądowało naprawdę sporo tabliczek, chętnie ofiarowanych przez naszych bohaterów. Oczywiście darczyńcy nie odeszli z niczym – szerokie grono wolontariuszy czekało na nich z pysznymi pączkami oraz drożdżówkami, a ponadto nasi sponsorzy zapewnili im atrakcyjne zniżki i vouchery. Konfrontując jednak ilości zgromadzonych jednostek krwi z chociażby przeszczepem wątroby, do którego potrzebne jest min. 10 l krwi „na wejście” (czyli jeżeli operacja przebiegnie bez powikłań), łatwo uzmysłowić sobie skalę zarówno problemu, jak i zapotrzebowania na krew.

Dodane przez: Agata Sałamaj

10 Gru 2018