Politolodzy będą debatować o… Marsie!

Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego współpracuje z Mars Society i oddziałem wrocławskim Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych przy organizacji debaty akademickiej „Czy wysyłać ludzi na Czerwoną Planetę?…” Wydarzenie online poświęconej politologiczno-prawniczym, technicznym i ekonomicznym aspektom eksploracji międzyplanetarnej z Marsem na pierwszym planie. Debata z uwagi na pandemię odbędzie się online na platformie Big Maker 24 listopada o godzinie 9.45.

Idea załogowego lotu na Marsa porusza wyobraźnię ludzką już od przeszło stu lat. Pomimo obecności w kilku programach kosmicznych nie doczekała się jak dotąd jasnej decyzji politycznej, analogicznej do tej, jaką podjęto w USA, w przypadku programu Apollo, w okresie prezydentury Johna F. Kennedyego. Ze względu na duże ryzyko skomplikowanie całego przedsięwzięcia załogowy lot na Marsa dzieli także środowiska sektora kosmicznego. Nie jest też jasne jak zachowają się decydenci polityczni oraz same społeczeństwa krajów lub kraju, który podejmie to wyzwanie. Otwartym pozostaje również pytanie o sposób finansowania programu, który finalnie ma doprowadzić do misji załogowej na Czerwona Planetę.

Z problemem ostatecznej decyzji zamierzają się zmierzyć uczestnicy debaty akademickiej pt. Horyzont Mars – Czy wysyłać ludzi na Czerwoną Planetę? Debata zostanie podzielona na trzy rundy: politologiczno-prawniczą, techniczną i ekonomiczną. Pozwoli to na wszechstronne przyjrzenie się idei załogowej misji na Marsa, związanym z tym ryzykom, uwarunkowaniom politycznym, wreszcie koncepcjom finansowania takiej wyprawy.

W trakcie debaty głos zabiorą przedstawiciele różnych branż, w tym astronomowie, geolodzy planetarni, inżynierowie transportu, chemicy, a także politolodzy i prawnicy, w składzie:
dr Urszula Bąk-Stęślicka (astronom, UWr),
dr Paweł Preś (astronom, UWr.),
dr Jakub Ciążela (geolog planetarny, CBK PAN),
dr inż. Krzysztof Lewandowski (inżynier transportu, PWr),
prof. Paweł Turczyński (politolog, UWr),
dr Tomasz Klin (politolog UWr),
dr hab. Bartosz Smolik (politolog UWr),
mgr Kamil Muzyka (prawnik, PAN)
mgr Robert Lubański (chemik, MSP)
dr Wojciech Wiejacki (politolog UMWD, UWr)
dr hab. Grzegorz Brona (fizyk UW, b. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej)

Debatę poprowadzą dr Mateusz Zieliński (TPNP) i dr hab. Bartosz Smolik. W jej trakcie zostaną również zaprezentowane marsjańskie koncepcje architektoniczne Szymona Matkowskiego (MSP), a także propozycje wykorzystania biotechnologii przy kolonizacji Marsa autorstwa Aleksandry Stryjskiej (MSP).

Przedsięwzięcie jest organizowane przez Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Mars Society Polska we współpracy z, oddziałem wrocławskim Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz analogicznym oddziałem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich. Uczestnictwo w debacie jest możliwe za pośrednictwem platformy Big Marker. Rejestracja widzów następuje poprzez formularz rejestracyjny na FB widoczny również na plakacie imprezy.

Mars plakat

Wydarzenie na fb