Ludzie / Studenci / Wydarzenia

Polonez dla Fredry po raz 19

W piątek 25 stycznia w samo południe tegoroczni wrocławscy maturzyści 19.  raz zatańczyli Poloneza dla Fredry! Legenda miejska głosi, że taniec dla hrabiego Fredry gwarantuje szczęście podczas egzaminów maturalnych. Patronat nad wydarzeniem w tym roku objął Uniwersytet Wrocławski.

Pierwszego Poloneza dla Fredry, w 2001 r., zatańczyło 20 uczniów z klas maturalnych. Od tego czasu maturzystów, którzy wzięli udział w zabawie, było tysiące. Niepisana tradycja głosi bowiem, że wejście w okres matur tanecznym krokiem zapewnia śpiewająco zdane egzaminy.

W tym roku tanecznym krokiem w rytm poloneza około tysiąca maturzystów ruszyło po godzinie 12.00 spod pomnika hrabiego Aleksandra Fredry w Rynku. Jak co roku wydarzenie organizowała Gazeta Wyborcza Wrocław. W tym roku redaktor naczelny Gazety Wyborczej Leszek Frelich zaprosił do udziału w wydarzeniu prezydenta miasta Wrocławia Jacka Sutryka, panią wiceprezydent Renatę Granowską oraz prorektora ds. studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego profesora Rafała Wojciechowskiego, którzy poprowadzili taneczną kolumnę.

Pan prorektor Rafał Wojciechowski życzył uczniom powodzenia na maturze, a nam zdradził, że trzydzieści lat temu, gdy sam przystępował do egzaminów maturalnych, stres był tak samo wielki jak i dziś.

-Uczcie się, dzień przed egzaminem relaks, idźcie na maturę wypoczęci. I do zobaczenia na Uniwersytecie Wrocławskim! – mówił.

Pani wiceprezydent miasta Renata Granowska zdradziła, że poloneza tańczyła 27 lat temu, a zapytana o rady dla maturzystów z przymrużeniem oka powiedziała:

– Trochę wiedzy i dwie ściągi z Przedwiośnia”.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wyznał, że bardzo dobrze wspomina swoją maturę, a o tegorocznych maturzystów i ich wyniki egzaminów maturalnych jest zupełnie spokojny.

Maturzystom kibicowali mieszkańcy Wrocławia, ale nie tylko. Międzynarodowi studenci uczący się języka polskiego w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, którzy przyjechali do Wrocławia z Chin, z USA, z Włoch, z Francji, również przyszli na wrocławski Rynek, by dopingować maturzystów. „Połamania pióra”! – krzyczeli.

Za wszystkich maturzystów trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia! Połamcie pióra, a potem zapraszamy na studia na Uniwersytet Wrocławski.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Dodane przez: Agata Sałamaj

25 Sty 2019