Strona używa plików cookies więcej

Wsparcie

Kogo wspieramy?

Jeśli jesteś kandydatem, kandydatką na studia, studentem, studentką, doktorantem, doktorantką lub pracownikiem czy pracownicą prowadzącym działalność naukową, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności – zgłoś się do nas. Mamy do zaproponowania wsparcie, z którego możesz skorzystać.

Wsparcia udzieli Ci Zespół ds. Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością. 

Poradnia Psychologiczna

Poradnia Psychologiczna powstała, by zadbać o zdrowie psychiczne oraz zapewnić pomoc psychologiczną osobom potrzebującym, zgodnie z zasadami najnowszej wiedzy naukowej i praktycznej. Poradnia Psychologiczna przeznaczona jest dla wszystkich studentów i doktorantów UWr. Mogą oni skorzystać z konsultacji w wymiarze trzech spotkań na semestr.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

Dojazd na uczelnię na terenie Wrocławia

Obecnie usługa została zawieszona ze względu na prowadzenie zajęć w formie zdalnej.

Wsparcie asystenta dydaktycznego

Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas zajęć zdanych oraz stacjonarnych w zakresie sporządzania notatek, kontaktów z prowadzącymi, załatwianiu spraw w jednostkach uczelni możesz zaproponować swojego kandydata na to stanowisko. Jeśli będzie taka możliwość, zaproponujemy wsparcie osoby z naszej bazy.

Asystent ma wsparcie naszego Biura w zakresie formalności związanych z zakresem obowiązków oraz rozliczaniem czasu pracy oraz psycholog, która wprowadzi w zagadnienia związane z udzielaniem wsparcia osobie z niepełnosprawnościami.

Kurs orientacji przestrzennej

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością narządu wzroku lub z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub  zaburzeniami ze spektrum Autyzmu możesz skorzystać z kursu orientacji przestrzennej. Kurs pomoże Ci swobodnie poruszać się na trasach związanych z Twoim procesem kształcenia – z miejsca zamieszkania we Wrocławiu do budynków, w których odbywają się zajęcia oraz tam, gdzie znajduje się np. dziekanat, nasze biuro czy biblioteka.

Indywidualny lektorat języka obcego

Jeśli rozpoczynasz obowiązkowy lektorat i zajęcia grupowe uniemożliwiają opanowane materiału zgodnie z wymaganiami, możesz skorzystać z indywidualnej formy zajęć prowadzonych przez lektorów ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych.

Wypożyczalnia sprzętów i urządzeń specjalistycznych

Możesz wypożyczyć sprzęt specjalistyczny przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku, słuchu oraz ruchu.

Dla studentów i doktorantów z niepełnosprawnością narządu wzroku

 • Urządzenia czytające Clear Reader+ – 3 szt.
 • Powiększalniki elektroniczne Clear View+ HD – 3 szt.
 • Urządzenia umożliwiające zapis i odczyt brajlowski Focus 40 Blue – 6 szt.
 • Przenośny powiększalnik elektroniczny podłączany do komputera Clear Note+ – 3 szt.
 • Wygrzewarka do specjalnego papieru pęczniejącego Zy-Fuse – 1 szt.
 • Brajlowska drukarka do etykiet Braille Labeler BL-1000 (do użytku na miejscu)
 • Odtwarzacz do formatów PlexTalk – 5 szt.
 • Lupa elektroniczna Compact 5HD – 3 szt.
 • Lupa elektroniczna z ekranem dotykowym QuickLook – 3 szt.
 • GPS dla niewidomych i niedowidzących – 5 szt.
 • Kalkulator DoubleCheck – 5 szt.
 • Klawiatura ZoomText – 2 szt.
 • Program powiększająco-udźwiękawniający Access Suite Pen – 5 szt.
 • Program przekształcający pliki – Conwerter – 1 szt.
 • Program powiększająco-udźwiękawniający Magic Plus Professional – 3 szt

Dla studentów i doktorantów z niepełnosprawnością narządu ruchu

 • Klawiatura z wymiennymi nakładkami dla osób z niepełnosprawnością rąk – 2 sztuki

Dla studentów i doktorantów z niepełnosprawnością narządu słuchu

 • Zestaw Domino Pro z pętlą indukcyjną i słuchawkami – 3 sztuki

Adaptacja materiałów dydaktycznych

Jeśli nie masz możliwości korzystania z książek oraz materiałów dydaktycznych w czarnodruku, istnieje możliwość skorzystania z przetworzenia ich do formy elektronicznej. Wówczas taką książkę możesz otrzymać w formie dokumentu elektronicznego, który jest dostępny dla programów lektorskich. UWr współpracuje również z Uniwersytetem Warszawskim w zakresie AKADEMICKIEJ BIBLIOTEKI CYFROWEJ.

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością narządu wzroku, zgłoś się do naszego biura, powiemy, co należy zrobić, aby korzystać z zasobów ABC.

Sprawy dydaktyczne

Jeśli masz pytania dotyczące procesu dydaktycznego, nie wiesz czy możesz starać się o indywidualna organizację studiów czy zamienić formę egzaminu – zapraszamy do kontaktu. Skonsultujemy Twoją sprawę, poinformujemy Cię, jakie są możliwości i pokierujemy do odpowiedniej jednostki lub osoby.

Akademiki

UWr dysponuje ograniczoną liczbą pokoi dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pokoje znajdują się w domu studenckim Dwudziestolatka. Oprócz dostosowania architektonicznego w łazience i dużej powierzchni manewrowej w pokoju, zainstalowane zostały krzesła do ewakuacji.