Strona używa plików cookies więcej

W trakcie prelekcji, warsztatów i zajęć w laboratoriach naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego starali się w zrozumiały dla wszystkich sposób prezentować najświeższe osiągnięcia nauki oraz najważniejsze zjawiska dotyczące otaczającego nas świata. Dziesiątki imprez odbyły się poza edycją stacjonarną we Wrocławiu, także podczas sesji wyjazdowych w Legnicy, Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej.

Najwięcej imprez przygotowały wydziały przyrodnicze i to one przyciągnęły największą rzeszę osób zainteresowanych nauką. Na Wydziale Nauk Biologicznych szczególnym powodzeniem cieszyły się laboratoria i wszelkie zajęcia praktyczne. Na zajęciach pt.: Mikroskopia elektronowa w biologii i medycynie uczestnicy obserwowali przedziwny widok powiększonych struktur komórkowych lub innych obiektów. Zainteresowanie wzbudziły również imprezy dotyczące wykorzystywania organizmów żywych do oceny stanu środowiska.

Bogata oferta przygotowana przez Wydział Fizyki i Astronomii zgromadziła prawie cztery tysiące uczestników w różnym przedziale wiekowym. Tłumnie odwiedzali oni zwłaszcza cyk fizyczny i kiermasz.

Dolnośląski Festiwal Nauki
Dolnośląski Festiwal Nauki na UWr. Fot. Jerzy Katarzyński/UWr

Z oferty Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska dużą popularnością cieszyły się imprezy plenerowe: Kamienne obrazy, Trylobit – zrób to sam oraz Wypłucz sobie złoto, a także pokazy Ziemia w ruchu, czyli jak powstają góry i rowy.

Ponad trzy i pół tysiąca gości przekroczyło progi Wydziału Chemii, gdzie uczniowie samodzielnie przeprowadzali szereg różnorodnych doświadczeń.

Wydział Matematyki i Informatyki wielkim powodzeniem cieszył się Maraton matematyczny. W spotkaniach pt.: Ile jest matematyki w języku? i Systemy językowe naturalne i formalne, prowadzący prezentowali matematyczne metody opisu języka i komunikacji.

Dolnośląski Festiwal Nauki
Dolnośląski Festiwal Nauki na UWr. Fot. Jerzy Katarzyński/UWr

Bogatą ofertę poświęconą zagadnieniom ekonomicznym, historycznym i ogólnospołecznym odkrywali goście: Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii oraz Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych.

Wiele imprez poświęcono również naukom humanistycznym. Uczestnicy odkrywali je podczas spotkań festiwalowych organizowanych przez Wydział Filologiczny, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Bibliotekę Uniwersytecką i Instytut Konfucjusza, gdzie hitem okazały się warsztaty z budowy chińskiego lampionu i wycinanki.

Dolnośląski Festiwal Nauki
Dolnośląski Festiwal Nauki na UWr. Fot. Jerzy Katarzyński/UWr