Populistyczne narracje we współczesnej Europie

Jaki jest wpływ populizmu na obecną politykę międzynarodową, skład Parlamentu Europejskiego i przyszłość Unii Europejskiej? Czy jest dziś możliwa kampania polityczna bez populizmu? I skąd bierze populistyczna retoryka? Odpowiedzi na pytania spróbują ustalić uczestnicy debaty, która odbędzie się 23 maja, na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W wydarzeniu wezmą udział badaczki i badacze zagadnienia populizmu z Polski i zagranicy oraz praktycy organizujący i doradzający w kampaniach wyborczych. Na wydarzenie zaprasza Katedra Studiów Europejskich we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta. Debata odbędzie się w Auli A Instytutu Politologii, ul. Koszarowa 3.

Program:

9:45-11:15 debata „Populizm w Europie: lęki i nadzieje, przyczyny i skutki

• Uczestnicy:
    1. prof. Stefan Garsztecki, TU Chemnitz
    2. dr Ernst Hillebrand, Friedrich-Ebert-Stiftung Poland
    3. prof. Vivien A. Schmidt, University of Boston
    4. prof. Paul Taggart, University of Sussex
    5. dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak, Adam Mickiewicz University

Moderator: dr Maciej Bachryj-Krzywaźnia, Uniwersytet Wrocławski

11:45-13:15 debata „Populizm jako narzędzie w kampaniach wyborczych”

• Uczestnicy:
    1. Patryk Hałaczkiewicz, Ruch na rzecz JOW, Polska Fair Play, koordynator Bezpartyjnych Samorządowców, szef sztabu Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich 2015