Strona używa plików cookies więcej

Badania / Doktoranci / Nauka / Pracownicy

Poszukiwany mężczyzna, wiek 30-40 lat

Naukowcy z Katedry Biologii Człowieka rozpoczynają nowe badania naukowe w ramach projektu „Poziom maskulinizacji jako sygnał potencjału antyoksydacyjnego mężczyzn”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Głównym celem badania jest sprawdzenie, czy – zgodnie z założeniami hipotez ewolucyjnych – cechy twarzy i ciała u mężczyzn, zależne od poziomu testosteronu, są związane ze zdrowiem i ogólną kondycją organizmu.

W związku z tym, naukowcy poszukują zdrowych mężczyzn, w wieku 30-40 lat, chętnych do udziału w badaniu. W projekcie mogą wziąć udział zarówno mężczyźni prowadzący bardziej aktywny tryb życia, jak i mężczyźni, którzy nie uprawiają aktywności fizycznej.

Udział w badaniu to świetna okazja dla mężczyzn z Wrocławia i okolic, żeby dokładnie poznać swój organizm, skontrolować stan zdrowia, wykonując szereg bezpłatnych badań i pomiarów, a jednocześnie pomóc wrocławskim naukowcom w przeprowadzeniu interesujących i nowatorskich badań naukowych z dziedziny biologii ewolucyjnej. Wszyscy uczestnicy otrzymają komplet badań laboratoryjnych, wyników pomiarów antropometrycznych i fizjologicznych.

Udział w badaniu pozwoli:

  • skontrolować ogólny stan zdrowia, na podstawie szeregu badań morfologicznych i biochemicznych krwi (m.in. morfologia krwi, profil lipidowy, enzymy wątrobowe, kreatynina, poziom glukozy na czczo, insuliny, hemoglobiny glikowanej, TSH, markerów stanu zapalnego),
  • precyzyjnie zmierzyć skład ciała (zmierzyć ilość trzewnej i podskórnej tkanki tłuszczowej, ilość masy mięśniowej i wody w organizmie); w badaniu wykorzystywany jest profesjonalny analizator medyczny, niedostępny w klubach sportowych czy gabinetach dietetycznych,
  • wykonać oznaczenia poziomu hormonów płciowych (wolny i całkowity testosteron),
  • ocenić nosicielstwo gronkowca złocistego w nosie i/lub gardle,
  • sprawdzić funkcjonowanie układu odpornościowego, w tym ilość całkowitych przeciwciał IgG, oraz jak silnie organizm reaguje na podanie szczepionki,
  • oraz wykonać badanie spirometryczne płuc, oceniające funkcjonowanie układu oddechowego.

Część uczestników będzie miała również szansę na wzięcie udziału w próbie wysiłkowej na ergometrze rowerowym oraz pomiarze VO2.

Więcej informacji o badaniu – w tym opis jego przebiegu – można znaleźć na stronie Katedry Biologii Człowieka UWr.

Przedstawiciele zespołu badawczego chętnie odpowiedzą na wszystkie dodatkowe pytania. Zapraszamy do kontaktu z Agnieszką Żelaźniewicz (509345299); agnieszka.zelazniewicz@uwr.edu.pl) i Judytą Nowak (667935963); judyta.nowak@uwr.edu.pl).

Dodane przez: Michał Raińczuk

29 Lip 2019

ostatnia modyfikacja: 6 Wrz 2019