Nauka / Wydarzenia

Powodzie i podtopienia? UWr ma na to rozwiązanie

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z wysoką intensywnością opadów, co spowodowało zagrożenie powodziowe i podtopienia. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli rozwiązanie, które zmniejsza skutki gwałtownego wzrostu poziomu wód w rzekach. Jest to HydroProg, system wczesnego ostrzegania przed powodziami. Rozwiązanie jest już dostępne na rynku. Jak działa?

– Obecnie w południowo-zachodniej Polsce, szczególnie na obszarach górskich i podgórskich, np. w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Ślęzy czy Oławy, utrzymują się wysokie i średnie stany wody. Na wielu wodowskazach przekroczone są stany ostrzegawcze lub nawet alarmowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził na przerażającym obszarze Dolnego Śląska ostrzeżenia hydrologiczne stopnia drugiego oraz trzeciego, najwyższego. Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia występują nawet na terenach nizinnych, np. na Baryczy. Choć w obszarach górskich wezbrania przebiegały jeszcze intensywniej. Przykładowo stan wody w Kłodzku wzrósł w niecałą dobę, w nocy z 13 na 14 października, o prawie 2,5 metra, przekraczając o ponad metr stan alarmowy. Taka sytuacja hydrologiczna spowodowała stan zagrożenia powodziowego oraz lokalne podtopienia – mówi prof. Tomasz Niedzielski z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego.

HydroProg to nowatorski i kompleksowy system, który zmniejsza skutki powodzi i podtopień, dzięki wczesnemu ostrzeganiu przed nadchodzącym zagrożeniem. Rozwiązanie wykorzystuje modele hydrologiczne oraz dane zbierane w czasie rzeczywistym przez autorskie stacje pomiarowe do przewidywania poziomu wód i wczesnego ostrzegania przed ich gwałtownym wzrostem. System wyposażony jest w technologię automatycznego informowania o zagrożeniu, które trafia do odpowiednich służb i jednostek, firm czy mieszkańców okolicznych miejscowości. Autorami nowej technologii jest zespół specjalistów działający pod kierownictwem prof. Tomasza Niedzielskiego.

– W sytuacjach zagrożenia powodziowego szczególne zastosowanie mają informatyczne systemy ostrzegania o wezbraniach i powodziach. Takim rozwiązaniem jest system HydroProg, czyli opracowany na Uniwersytecie Wrocławskim nowatorski i kompleksowy system osłony przeciwpowodziowej. Automatycznie oblicza on prognozy stanów wody w oparciu o kilka niezależnych od siebie modeli, które działają bez udziału eksperta hydrologa. Automatycznie się kalibrują i stawiają różne prognozy, z których bierze się inteligentną średnią, bardziej uwzględniając te lepiej działające modele, a eliminując wpływ modeli nieskutecznych w danej sytuacji hydrologicznej – mówi prof. Niedzielski.

System był przed siedem lat z powodzeniem testowany na ziemi kłodzkiej, na której ryzyko powodzi i podtopień jest szczególnie wysokie z uwagi na górzystość terenu. Rezultaty można śledzić już teraz na stronie internetowej www.klodzko.hydroprog.uni.wroc.pl. Naukowcy przeprowadzili pomyślnie testy systemu również w zlewniach górnej i środkowej Odry i zapewniają, że HydroProg może służyć w dowolnym miejscu na Ziemi. System wykazuje wysoką skuteczność, którą zawdzięcza wykorzystywaniu wypadkowej wielu modeli hydrologicznych jednocześnie oraz bardzo wysoką dokładnością pomiarów wód, które wykonywane są na bieżąco przez stacje pomiarowe zaprojektowane przez zespół wrocławskich naukowców.

Rozwiązanie jest dostępne na rynku w dwóch wersjach. Pierwsza obejmuje dedykowane hydrologiczno-meteorologiczne stacje pomiarowe wraz z osłoną przeciwpowodziową HydroProg, druga, niepełna – samą osłonę, która może działać również w oparciu o dane pochodzące z już istniejących sieci pomiarowych.

System powstał dzięki wsparciu Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dodane przez: Aleksandra Draus

16 Paź 2020