Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Powstaje nowy instytut badawczy. UWr wśród założycieli

Na polsko-niemieckim pograniczu w Goerlitz powstanie nowoczesny instytut badawczy. Jednym z założycieli jest Uniwersytet Wrocławski. Jesteśmy jedynym polskim partnerem naukowym centrum badawczego Casus w Goerlitz. To pierwsze centrum badawcze, w którym razem pracują naukowcy z Polski i Niemiec. Wczoraj podpisano porozumienie o finansowaniu ośrodka w Goerlitz na poziomie 15 milionów euro rocznie do 2037 roku.

Jak wyjaśnia rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski to porozumienie wpisuje się w cele wrocławskiej uczelni. Uniwersytet chce, wspólnie z innymi silnymi ośrodkami naukowymi w regionie – szkołami wyższymi w Dreźnie, Lipsku, Brnie czy Pradze stworzyć silny ponadgraniczny klaster badawczy, w którym naukowcy z całego świata będą prowadzić międzynarodowe badania. Uniwersytet Wrocławski jest jednym z 5 partnerów założycieli Casus. Poza wrocławską uczelnią partnerami projektu są: Centrum Helmholtza Drezno-Rossendorf (HZDR), Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Lipsku (UFZ), Instytut Biologii Molekularnej i Genetyki Maxa Plancka w Dreźnie (MPI-CBG) oraz Uniwersytet Techniczny w Dreźnie (TUD).

– Region między Dreznem a Wrocławiem musi wzrastać razem. Pośrodku tej przestrzeni jest Goerlitz. Tu mieści się Casus, by dać możliwość wymiany wiedzy naukowcom z uniwersytetów we Wrocławiu i Dreźnie. Dlatego, jest naturalnym partnerem zarówno dla Drezna jak i Wrocławia i jednocześnie katalizatorem pozwalającym na szybszy rozwój naukowy całego regionu. – opowiada dyrektor Casus – prof. Roland Sauerbrey.

Centrum Badań Zaawansowanego Rozumienia Systemów (Center for Advanced Systems Understanding (CASUS)) zostało założone w 2019 roku w Görlitz. Po dwóch latach przeszło właśnie pomyślną ewaluację. Wczoraj premier Saksonii Michael Kretschmer oraz wiceminister niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych prof. Wolf-Dieter Lukas podpisali deklarację finansowania polsko-niemieckiego instytutu badawczego. Zgodnie z umową projekt CASUS ma zapewnione finansowanie na poziomie 15 milionów euro rocznie aż do 2038 roku. Pieniądze na działanie polsko-nimieckiego ośrodka przeznaczą wspólnie niemiecki rząd w Berlinie i rząd regionalny w Saksonii.

Uniwersytet Wrocławski, docenił pozytywny rozwój instytutu badawczego w Görlitz. Podczas Drzwi Otwartych rektor uczelni, prof. Przemysław Wiszewski, podpisał wraz z zarządem Centrum Helmholtza list intencyjny dotyczący poszerzenia współpracy. W przyszłości Drezdeńskie Centrum Badawcze planuje jeszcze ściślej współpracować z Uniwersytetem Wrocławskim. Już teraz prowadzone są wspólne badania.

– Ale także jest współpraca na poziomie dydaktyki i kształcenia studentów. Moja dyplomantka broniła pracy dotyczącej jazdy autonomicznej, gdzie prowadziła badania zarówno tu w Goerlitz jak i we Wrocławiu. Wyszło znakomicie i takich projektów będzie więcej – opowiada informatyk z Uniwersytetu Wrocławskiego dr Jan Chorowski.

Prof. Ursula M. Staudinger, rektorka Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (TUD), cieszy się z podpisanego 4. września porozumienia.

CASUS jest bardzo dobrym przykładem udanej współpracy badawczej pomiędzy uniwersytetami oraz ich partnerami z instytucji pozauniwersyteckich. Razem możemy dokonać ogromnego postępu w nauce i wnieść wiele dobrego dla regionu.

Zdaniem dyrektora naukowego HZDR, prof. Sebastiana M. Schmidta, współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim i pozostałymi partnerami CASUS okazała się strzałem w dziesiątkę:

– Jestem dumny, że dziś przypieczętowaliśmy kontynuację i trwałość współpracy z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtz w Lipsku, Instytutem Biologii i Genetyki Komórek Molekularnych Max Planck, Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie i Uniwersytetem Wrocławskim, aby w dłuższej perspektywie CASUS mógł zyskać miano Instytutu Doskonałości HZDR.

Premier Saksonii, Michael Kretschmer, podkreślił, że ta decyzja przyczyni się do widocznych zmian:

CASUS znacząco wzmacnia atrakcyjność Görlitz jako ośrodka badań naukowych. Jak możemy zaobserwować to dzisiaj, podczas Dnia Drzwi Otwartych, CASUS zdołał przyciągnąć do Görlitz ekspertów z całego świata, którzy wnoszą na te teren istotne know-how. Ta wiedza jest nam potrzebna, po to, aby w przyszłości móc sprostać takim tematom, jak sztuczna inteligencja czy oprogramowanie badawcze typu open source. 

Dzięki zapewnieniu długoterminowej perspektywy CASUS będzie mógł rozwijać się jeszcze szybciej. Ta wieloletnia perspektywa pozwoli na stworzenie nowej siedziby centrum tuż przy polsko-niemieckiej granicy, bezpośrednio nad Nysą Łużycką. Na jej miejsce przeznaczono zrujnowaną fabrykę kondensatorów położoną bezpośrednio nad Nysą Łużycką. W przyszłości pracę w ośrodku badawczym znajdzie około 150 naukowców z Polski, Niemiec i innych krajów. Już dziś zespół Casus to obok naukowców z Wrocławia i Drezna przedstawiciele kilkunastu narodowości.

Dodane przez: Tomasz Sikora

5 wrz. 2021

ostatnia modyfikacja: 5 wrz. 2021