Ludzie / Wydarzenia

Prof. Kulczyński Honorowym Obywatelem Wrocławia!

Decyzją Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 26 kwietnia br. prof. Stanisław Kulczyński – organizator i pierwszy powojenny rektor Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, został Honorowym Obywatelem Wrocławia „Civitate Wratislaviensi Donatus”. – Radość naszej rodziny jest ogromna. To niezwykle budujące, patrzeć, jak Wrocław walczy o pamięć Kulczyńskiego – powiedziała dr Agnieszka Kulczyńska, wnuczka Profesora, która o decyzji dowiedziała się kilka chwil po głosowaniu od Jacka Ossowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia.

Dla przypomnienia: szczególnie głośno o prof. Stanisławie Kulczyńskim zrobiło w 2017 r., gdy znalazł się on w centrum zamieszania wywołanego tzw. ustawą dekomunizacyjną. Mimo opinii i jednoznacznych sugestii Instytutu Pamięci Narodowej, Rada Miejska Wrocławia nie pozbawiła prof. Kulczyńskiego patronatu nad jednym z nadodrzańskich bulwarów we Wrocławiu. Z tego względu, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, sprawa trafiła do wojewody dolnośląskiego, który nie zawahał się przed wykreśleniem z przestrzeni publicznej stolicy Dolnego Śląska twórcy polskiego ośrodka naukowego w powojennym Wrocławiu i stosowną decyzję wydał 8 stycznia. W spór o zachowanie godnej pamięci o niezwykle zasłużonej dla Wrocławia postaci włączyły się władze miejskie. Z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza 24 stycznia wystosowany został list do Komisji Nominacyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, w którym zgłoszono kandydaturę prof. Kulczyńskiego do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. List, oprócz prezydenta, podpisał Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia oraz ośmiu rektorów wrocławskich uczelni, w tym prof. Adam Jezierski, rektor UWr. Podczas wrocławskich obchodów rocznicy Marca ’68 pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki chwalił premier Mateusz Morawiecki, mówiąc: – Prof. Kulczyński położył ogromne zasługi dla odbudowy polskiej nauki, ale też przywrócenia polskości. Nadanie Kulczyńskiemu honorowego obywatelstwa nie zamyka jeszcze sprawy. Władze Wrocławia, za zgodą miejskich radnych, zaskarżyły ustawę dekomunizacyjną do Trybunału Konstytucyjnego, a decyzję wojewody dolnośląskiego o dekomunizacji bulwaru Kulczyńskiego – do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który termin rozprawy wyznaczył na 10 maja.

Prof. Stanisław Kulczyński. zdjęcie czarno-białe portretowe
Prof. Stanisław Kulczyński. Fotografia ze zbiorów rodzinnych

Zaszczytny tytuł „Civitate Wratislaviensi Donatus”, będący nagrodą i wyrazem uznania dla tych, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju Wrocławia, został ustanowiony w 1993 r. Jako pierwszego uhonorowano nim prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968. W sumie w latach 1993–2018 tytuł ten nadano 31 osobom. W tym roku obok prof. Kulczyńskiego drugim uhonorowanym został dr Jerzy Woźniak, lekarz i żołnierz Armii Krajowej.

Kamilla Jasińska

Rektor UWr zaprasza na premierę książki Magdaleny Mularczyk i Eugeniusza Kuźniewskiego Nauka jest treścią mojego życia. Stanisław Kulczyński -- życie i dzieło oraz przewodnika Kamilli Jasińskiej i Michała Karczmarka Wrocław śladami prof. Kulczyńskiego. 8 czerwca (piątek), Aula Leopoldyńska. Patronat honorowy Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola

Zob. także

Rektor Kulczyński honorowym obywatelem Wrocławia?

Jak nadano i odebrano prof. Kulczyńskiemu patronat nad wrocławskim bulwarem

Prof. Kulczyński pozbawiony patronatu nad wrocławskim bulwarem

Dodane przez: Kamilla Jasińska

26 Kwi 2018