Dr hab. Monika Wolting z nagrodą „Zasłużeni dla Pojednania”

Profesor Uniwersytetu Monika Wolting otrzymała 07.12.2020 roku z rąk Ambasadora RFN w Polsce Dr. Arndta Freytaga von Loringhoven wraz z 49 innymi osobistościami życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego wyróżnienie „Zasłużeni dla Pojednania”. Nagrodę wyasygnowano z okazji 50tej rocznicy „Uklęknięcia Willy’ego Brandta” pod Pomnikiem Getta w Warszawie. Monika Wolting została odznaczona za wieloletnią pracę na rzecz dobrosąsiedzkich stosunków polsko-niemieckich.

Dr. Arndt Freytag von Loringhoven wyraził swe uznanie następującymi słowami: „Wyróżnione zostały osoby, które od lat z godną podziwu energią pracują na rzecz zbliżania się mieszkanek i mieszkańców naszych dwóch krajów. Ludzie, którzy przyczynili się do polsko-niemieckiego porozumienia i pojednania w duchu gestu Willy’ego Brandta. 50 osobistości, które nazywamy Zasłużonymi dla Pojednania. Pani osobiście wniosła wspaniały wkład w to, że jesteśmy dzisiaj sąsiadami i przyjaciółmi w zjednoczonej Europie. Zasłużyła się Pani wyjątkowo w utrwalaniu dobrych stosunków między Polakami a Niemcami. Za to składam Pani serdeczne podziękowania.”

Monika Wolting jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Filologii Germańskiej. Jest wiceprzewodniczącą Towarzystwa im. Goethego w Polsce i rzeczniczką Międzynarodowego Centrum im. Christy Wolf. Zajmuje się najnowszą literaturą niemieckojęzyczną, co przyczynia się do utrzymywania ścisłych kontaktów z instytucjami kultury, jak Instytut Goethego w Krakowie, Fundacja S. Fischer, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Dom Edyty Stein we Wrocławiu, Literackie Colloquium w Berlinie, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Fundacja OP ENHEIM, Fundacja ZUKUNFT w Berlinie oraz Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu. Prof. Wolting utrzymuje również intensywne kontakty z instytucjami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Gießen, Niemieckim Instytutem Literatury w Lipsku, Uniwersytetem Friedricha Schillera w Jenie, Uniwersytetem Goethego we Frankfurcie nad Menem i Uniwersytetem w Ratyzbonie. W jej dorobku projektowym znajdują się tak projekty naukowe, projekty popularyzatorskie jak i projekty przeprowadzane dla doktorantów i studentów. Efektami przeprowadzonych spotkań są nie tylko tomy naukowe, ale również filmy, które można obejrzeć na kanale YouTube, np. „Deutschlandbilder – Polenbilder in der Literatur nach 1989”, „Youth made in Europe“. Monika Wolting organizuje szereg wykładów otwartych, konferencji międzynarodowych, warsztatów dla szerokiej społeczności oraz publicznych spotkań autorskich. Wśród jej rozmówców znalazły się między innymi następujące osobistości życia literackiego: Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Mikołaj Łoziński, Sabrina Janesch, Ulrike Draesner, Christoph Hein, Matthias Nawrat, Artur Becker, Josef Haslinger czy Katja Petrowskaja. Jest zapraszana na radiowe dyskusje o literaturze przez polskie jak i niemieckie stacje. Celem jej działań naukowych i kulturalnych jest praca na rzecz umacniania dobrosąsiedzkich kontaktów między Polakami i Niemcami, wzajemnego zrozumienia i pojednania.

Dodane przez: Agata Sałamaj

4 Sty 2021