Ludzie / Wydarzenia

Prof. Rabin doktorem honoris causa Uniwersytetu Harvarda

Prof. Michael Oser Rabin, doktor honoris causa UWr, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Harvarda.

Oprócz prof. Rabina, tytuł doktora honorowego otrzymało od najbardziej znanej uczelni świata dziewięć innych osób: Mark Zuckerberg, Norman Augustine, Hawa Abdi Dhiblawe, Dame Judi Dench, Sandra Gilbert, James Earl Jones, Walter Massey, John Williams i Huda Zoghbi. Przyznanie tytułów towarzyszyło 366. uroczystości wręczenia dyplomów.

Michael Oser Rabin jest informatykiem, profesorem Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Uniwersytetu Harvarda. Uroczysta promocja prof. Rabina na doktora honoris causa UWr odbyła się 13 lipca 2007 r., jego promotorem był prof. Leszek Pacholski.

Michael Oser Rabin urodził się 1 września 1931 r. we Wrocławiu. W wieku 3 lat wraz z rodziną wyemigrował do Palestyny. Studiował matematykę na Hebrajskim Uniwersytecie w Jerozolimie. Po uzyskaniu magisterium (1953) podjął studia doktoranckie na amerykańskim Uniwersytecie Pensylwanii, które kontynuował i ukończył w 1956 r. na Uniwersytecie Princeton. Tezy jego pracy doktorskiej dotyczyły nierozwiązalności pewnych pytań teoretycznych, a wyniki badań opublikowane zostały w „Annals of Mathematics”. W 1957 r. w IBM Research, wraz z Dana Scottem, przedstawił koncepcję niedeterministycznych mechanizmów, idei, która w przyszłości umożliwiła kolejne kroki w rozwoju informatyki. Za te badania otrzymali w 1976 r. Nagrodę Turinga. Po studiach doktoranckich M. Rabin był członkiem Instytutu Badań Zaawansowanych w Princeton. W 1958 r. związał się z Hebrajskim Uniwersytetem w Jerozolimie, gdzie początkowo był starszym wykładowcą, następnie profesorem nadzwyczajnym i zwyczajnym (1965). Kierował tam Instytutem Matematycznym, Katedrą Informatyki, a w latach 1972-1975 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Od 1981 r. był również profesorem informatyki na Uniwersytecie Harvarda. Wykładał także jako „visiting professor” m.in. na Uniwersytecie Yale w New Haven, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytecie Paryskim, Instytucie Nauki Weizmanna w Rehovot.

Członek Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych, Francuskiej Akademii Nauk, Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Amerykańskiego Stowarzyszenia Filozoficznego, Izraelskiej Akademii Nauk i Humanistyki oraz brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego.

Profesor Michael O. Rabin jest wybitnym uczonym w dziedzinie informatyki, zajmuje się kryptografią i bezpieczeństwem komputerowym. Wprowadził kilka podstawowych pojęć współczesnej informatyki, opracował wiele ważnych i efektywnych algorytmów oraz udowodnił wiele twierdzeń. Jako współtwórca idei niedeterminizmu w teorii złożoności obliczeniowej przyczynił się do powstania jednego z siedmiu Problemów Milenijnych, najważniejszych pytań we współczesnej matematyce. Wprowadził pojęcie funkcji jednostronnej, czyli funkcji, której obliczenie jest bardzo łatwe, a której funkcja odwrotna jest praktycznie niemożliwa do obliczenia. Pojęcie to jest fundamentalne dla kryptografii z kluczem publicznym, których używa większość protokołów kryptograficznych wykorzystywanych w internecie. Wspólnie z Richardem Karpem opracował bardzo szybki algorytm wyszukiwania wzorca w tekście.

Dodane przez: Agata Kreska

8 Sie 2017