Ludzie / Wydarzenia

Prof. Urszula Glensk nominowana do Nagrody NIKE

„Fascynująca i niezwykle treściwa biografia genialnego polskiego immunologa, którego życie i praca naukowa ściśle splatały się z historią Polski pierwszej połowy XX wieku” – pisała o książce profesor Urszuli Glensk „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” Olga Tokarczuk. Wczoraj wieczorem dowiedzieliśmy się o nominacji dla prof. Urszuli Glensk do Literackiej Nagrody NIKE.

Biografia napisana przez Panią Profesor Glensk (Zakład Form Literackich i Dziennikarskich, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr) dotyczy Ludwika Hirszfelda, wybitnego lekarza, światowej sławy immunologa, kandydata do Nagrody Nobla – oraz jego żony Hanny, także wybitnej lekarki, twórczyni wrocławskiej szkoły pediatrycznej.

Ludwik Hirszfeld do Wrocławia przybył wraz z żoną po ciężkich przeżyciach wojennych w lipcu 1946. Otrzymał zadanie utworzenia Wydziału Lekarskiego na powstającej właśnie nowej polskiej uczelni. Został pierwszym dziekanem Wydziału Lekarskiego i kierownikiem Katedry Mikrobiologii i Immunologii. Utworzył także Zakład Mikrobiologii Lekarskiej, którym kierował przez 9 lat, doprowadzając tuż przed swoją śmiercią do przekształcenia go w Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej, który nosi dziś jego imię. Do największych osiągnięć Ludwika Hirszfelda należy odkrycie (we współpracy z E. von Dungerem) w 1910 roku zasad dziedziczenia grup krwi oznaczonych przez niego jako A, B i 0. Jego zasługą jest też wprowadzenie uznanej przez światowe instytucje w 1927 tej właśnie nomenklatury grup krwi, którą posługujemy się do dzisiaj.

Książka Urszuli Glensk „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” mówi o medycznej drodze Hirszfeldów od Heidelbergu, przez Saloniki aż po Wrocław.

O tym, kto zostanie 23. laureatem lub laureatką Nagrody NIKE, okaże się w niedzielę 6 października. Pani Profesor, gratulujemy i trzymamy kciuki!

(Na zdjęciach gabinet profesora w domu przy Wittiga 11. Gabinetem opiekuje się dr Ewa Bohdanowicz, która niegdyś była współpracowniczką prof. Hanny Hirszfeldowej.)

Dodane przez: Agata Sałamaj

28 maja 2019