Ludzie / Nauka

Prof. Zych z Nagrodą Ministra Nauki

Nagroda Ministra Nauki przyznawana jest co roku najwybitniejszym przedstawicielom polskiej nauki – wyróżnione zostają osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne, sukcesy organizacyjne,  przyznawana jest także nagroda za całokształt dorobku naukowego. Uroczystość wręczenia nagród z udziałem ministra Jarosława Gowina odbyła się 11 grudnia w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich

Wyróżnionych zostało w sumie 60 osób, wśród nich jest prof. Eugeniusz Zych, kierownik Zakładu Podstaw Chemii (Wydział Chemii) oraz Zespołu Badawczego Materiałów Luminescencyjnych, który nagrodzony został za osiągnięcia organizacyjne.

Prof. dr hab. Eugeniusz Zych (ur. 1959) – chemik. Od czasu studiów chemicznych związał się z UWr, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej.Studia magisterskie ukończył w 1983 r, stopień doktora uzyskał w 1994, a doktora habilitowanego w 2002 r. Od 2009 jest profesorem. Jest pracownikiem naukowym Wydziału Chemii, gdzie kieruje Zakładem Podstaw Chemii, Zespołem Materiałów Luminescencyjnych oraz Laboratorium Mikroskopii Elektronowej. Jest autorem ponad 100 publikacji, z których znaczna część ukazała się w czasopismach z listy filadelfijskiej. W centrum jego naukowych zainteresowań znajdują się takie tematy, jak synteza i badania strukturalno-spektroskopowe materiałów luminescencyjnych. W latach 2005–20012 pełnił funkcję prodziekana ds. ogólnych Wydziału Chemii.

Uśmiechnięty, elegancko ubrany mężczyzna w średnim wieku, na pl. Uniwersyteckim, w tle widoczna fontanna z postacią szermierza i fragment gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Fot. Dominika Hull/UWr/CC BY-NC 2.0

Dodane przez: Agata Kreska