Profesor Ruchniewicz nagrodzony w Saksonii

Prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał z rąk premiera niemieckiego Landu Saksonia medal upamiętniający 30 rocznicę Pokojowej Rewolucji i Zjednoczenia Niemiec. Prof. Ruchniewicza wyróżniono za szczególne zasługi dla relacji polsko-niemieckich i zaangażowanie obywatelskie.

Medal, wykonany z miśnieńskiej porcelany, powstał na zlecenie Saksońskiej Kancelarii Państwowej, a zaprojektował go Stefan Garzareck-Todorow z Państwowej Manufaktury Porcelany w Miśni. Jest przyznawany w uznaniu szczególnych zasług w latach 1989/1990, a także w procesie zrastania się Niemiec Wschodnich i Zachodnich oraz odbudowie Wolnego Państwa Saksonia.

Przyznawanie medalu jest inicjatywą saksońskiego szefa rządu Michaela Kretschmera. Zwrócił się on do powiatów landu i niezależnych miast Lipska, Drezna i Chemnitz z prośbą o wskazywanie osób zasługujących na uhonorowanie. Tak powstała lista 220 wyróżnionych. Pierwotny plan zakładał, że medale zostaną wręczone w 2021 r. podczas wielkiej uroczystości rocznicowej. Z powodu pandemii plany zostały zrewidowane. Większość medali wraz z listem premiera, przekazano wyróżnionym drogą listową.

Krzysztof Ruchniewicz od wielu lat współpracuje z uniwersytetami w Dreźnie i Lipsku. Zasiadał w radzie naukowej Hannah-Adrendt-Institut w Dreźnie. Uczestniczył w licznych projektach naukowych i edukacyjnych z różnymi partnerami z Saksonii. Jest współwydawcą czasopisma popularnonaukowego o Śląsku, „Silesia Nova”, które ukazuje się w Dreźnie w Neisse Verlag. W tym wydawnictwie ukazały się także jego publikacje. O zainteresowaniu publikacjami prof. Ruchniewicza świadczy włączenie niektórych z nich do programu wydawniczego Centrali Krajowej Kształcenia Politycznego (Sächsische Landeszentrale für Politische Bildung). Wrocławski historyk blisko współpracuje również z przedstawicielstwem Landu Saksonia we Wrocławiu.

Mężczyzna w płaszczu i fioletowym krawacie

=====

Zdjęcia: Uniwersytet Wrocławski i Sächsische Staatskanzlei