Badania / Ludzie / Nauka

Prof. Sokolski i Wodziński laureatami

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy ponad 30 milionów złotych na długoterminowe projekty badawcze o najwyższej wartości dla polskiej humanistyki oraz kultury narodowej. W ramach modułu „Dziedzictwo narodowe” wspierane są projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, obejmujące projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym, w tym wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych oraz projekty stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujących badania nad dziedzictwem narodowym.

W rozstrzygniętym pod koniec lipca konkursie udział wzięło 249 wnioskodawców. Na podstawie rekomendacji zespołu doradczego – Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki,  minister nauki i szkolnictwa wyższego zakwalifikował do finansowania 28 najlepszych projektów na łączną kwotę 30 984 232 zł. Wśród laureatów znalazł się prof. Jacek Sokolski z Wydziału Filologicznego, który na kontynuację serii wydawniczej „Bibliotheca Curiosa” otrzymał 540 000 zł. Drugi zakwalifikowany do finansowania projekt jest autorstwa prof. Marcina Wodzińskiego, również z Wydziału Filologicznego. Na badania dotyczące kanonu literatury wspomnieniowej Żydów polskich otrzymał on 1 574 983 zł.

za: www.nauka.gov.pl

Dodane przez: Kamilla Jasińska