Co dzieje się ze Stefanią – czyli szkieletem wymarłego nosorożca z rodzaju Stephanorhinus, który został znaleziony trzy lata temu na trasie budowy drogi S3 – zdradzili m.in. naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, który już po raz drugi zorganizowali sesję referatową i Piknik Paleontologiczny w gorzowskim Spichlerzu. Nie zabrakło również atrakcji i ciekawostek naukowych dla najmłodszych.

Od momentu odkrycia Stefanii, znaleziska unikatowego na skalę europejską, w maju 2016 niemal kompletny jej szkielet (ponad 100 kości) został przekazany dr. hab. Krzysztofowi Stefaniakowi, Adamowi Kotowskiemu i Urszuli Ratajczak z Zakładu Paleozoologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozpoczęły się szczegółowe badania.

Badania szkieletu Stefanii prowadzone są w międzynarodowym zespole naukowców w ramach projektu „Życie i śmierć wymarłego nosorożca (Stephanorhinus sp.) z zachodniej Polski w świetle interdyscyplinarnych badań paleośrodowiskowych”, który jest finansowany z Narodowego Centrum Nauki. Naukowcy pozostają w stałej współpracy z Gorzowem Wielkopolskim. W ubiegłym roku podpisali list intencyjny, na mocy którego województwo lubuskie, Gorzów Wielkopolski i Uniwersytet Wrocławski będą wspólnie współpracować w zakresie wszechstronnej promocji i prezentacji wyników badań oraz wiedzy o historii odkryć paleontologicznych na ziemi gorzowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem odkrycia nosorożca Stephanorhinus kirchbegensis. W planach jest również przygotowanie koncepcji centrum naukowo-dydaktycznego pod nazwą Park Kenozoiczny.

Badacze z Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Warszawie oraz Instytutu Botaniki PAN im. W. Szafera w Krakowie opowiedzieli co dzieje się ze Stefanią z Gorzowa Wielkopolskiego w ramach sesji referatowej „Nosorożec Gorzowski po 3 latach od odkrycia”.

Dodatkową atrakcją był piknik dla najmłodszych, który cieszył się rekordową frekwencją. Dzieci mogły zobaczyć szczątki zwierzęce wykopalisk archeologicznych, odkryć co jadano w średniowieczu, usłyszeć jak powstają skamieniałości oraz jakie sekrety kryje życie kopalnych i współczesnych słoni i nosorożców. Nie zabrakło warsztatów plastycznych. Szczególną popularnością cieszyło się stoisko, na którym studentki Uniwersytetu Wrocławskiego z kolorowych balonów wyczarowywały najbardziej egzotyczne zwierzęta.

Sesja referatowa i Piknik Paleontologiczny zorganizowano w ramach Dni Gorzowa, które odbyły się 14-16 czerwca 2019 r.