Strona używa plików cookies więcej

Noc innowacji to spotkanie miłośników nowoczesnych technologii, ale też wszystkich, którzy chcieliby je dopiero poznać. 9 października drzwi dla zwiedzających po raz kolejny otworzą centra badawczo-rozwojowe, parki technologiczne, uczelnie oraz najnowocześniejsze fabryki w Polsce. Tej nocy będzie można zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, zaprzyjaźnić z robotami i pokochać otaczające nas innowacje. W tegorocznej Nocy innowacji weźmie udział również Uniwersytet Wrocławski i zespół realizujący projekt Worflow! Zaprezentujemy Wirtualne Laboratorium Transkrypcji.

Noc Innowacji to wyjątkowa na skalę światową inicjatywa, która pokazuje, że Polacy są ciekawi nowych technologii oraz pragną zdobywać wiedzę na ich temat. To prawdziwa okazja dla wszystkich, którzy z bliska chcą zobaczyć najnowocześniejsze technologie oraz odwiedzić miejsca, w których królują wyjątkowe rozwiązania. W trakcie tegorocznej edycji będzie można zobaczyć miejsca, gdzie naukowcy urzeczywistniają swoje pomysły, a przedsiębiorcy odnajdują rozwiązania dla swoich problemów. Wydarzenie odbędzie się 9 października 2021 roku w ramach trzeciej już edycji Digital Festival. Festiwal jest największą inicjatywą edukacyjno – technologiczą w Polsce, którego głównym celem jest przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji. Ubiegłoroczna Noc Innowacji stała się prawdziwie ogólnopolska – dołączyło do niej 14 miast i ponad 30 partnerów, którzy wspólnie zorganizowali niemal 70 wydarzeń i atrakcji. Udział w wydarzeniach organizowanych w ramach tej wyjątkowej inicjatywy jest bezpłatny, a wiele z nich odbędzie się online.

W ramach Nocy Innowacji przygotowaliśmy dwa wydarzenia:

ZDALNA TRANSKRYPCJA RĘKOPISÓW – 9 października, godzina 15.00

Dołącz do wydarzenia na fb

LINK DO TRANSMISJI NA YOUTUBE

Zdalna transkrypcja rękopisów

Zapraszamy na prezentację „Wirtualnego Laboratorium Transkrypcji”! Jest to nowe narzędzie, które powstaje w ramach realizowanego na Uniwersytecie Wrocławskim projektu „Workflow do opracowania publikacji cyfrowych na uczelni”. Umożliwia ono zdalną transkrypcję wszelkiego rodzaju zdigitalizowanych materiałów, w tym rękopisów. Właśnie na nich skupimy się w czasie nadchodzącej „Nocy innowacji”. Obiekty rękopiśmienne stanowią zazwyczaj najcenniejsze zbiory danej biblioteki, szczególnie jeśli pochodzą z okresu średniowiecza. Aby je chronić, ogranicza się do nich dostęp w czytelni, jednak dzięki nowym technologiom można obecnie udostępniać je w sieci. Wiele rękopisów znajduje się w formie zdigitalizowanej w różnych bibliotekach cyfrowych (np. www.bibliotekcyfrowa.pl), ale żeby w pełni skorzystać z ich treści, przydatne jest dodanie transkrypcji, czyli nałożenie na obrazy warstwy tekstowej. Dopiero wówczas możliwe jest na przykład szybkie wyszukanie danej frazy, co w normalnych warunkach zajmuje nieporównywalnie więcej czasu. Ponadto ręczne pismo nie zawsze łatwo jest odczytać, dlatego osoba mniej doświadczona może zapoznać się treścią w takim samym stopniu, jak specjaliści. Zatem uzupełnienie cyfrowej postaci rękopisu stanowi wielkie ułatwienie dla wszystkich zainteresowanych, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, i można tego dokonać przy pomocy „Wirtualnego Laboratorium Transkrypcji”.
W czasie naszej prezentacji omówimy wszystkie jego funkcje, a także pokażemy, jak transkrybować wybrane obiekty ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Wreszcie przeprowadzimy konkurs, w którym uczestnicy wydarzenia będą mogli samodzielnie dokonać transkrypcji rękopisu.

TRANSKRYPCJA DLA OPORNYCH, czyli kilka słów o tym jak można „poprawiać” rektora – 9 października, godz. 18.00

Dołącz do wydarzenia na fb

LINK DO TRANSMISJI NA YOUTUBE

Transkrypcje dla opornych

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z JM Rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Przemysławem Wiszewskim i jego publikacjami w ramach Nocy Innowacji!
JM Rektor w zderzeniu z machiną wielowymiarowej transkrypcji zabierze nas w podróż po najciekawszych sferach życia człowieka w ujęciu historycznym od czasów średniowiecznych po współczesność.

W świecie naukowym następuje redefinicja filozofii digitalizacji. Dostęp do dokumentów elektronicznych oznacza już teraz zaawansowane możliwości edycji i analizy tekstu – a Uniwersytet Wrocławski wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.
Niezwykle cenne i interesujące publikacje JM Rektora UWr. wydawane przez szereg lat, na łamach Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego w prestiżowej Serii Acta Universitatis Wratislaviensis – Historia, posłużą za przykład tego, jak uczelnia badawcza podchodzi do wyzwań współczesnego świata naukowego.

Podczas Nocy Innowacji jednej strony zaprezentujemy skanowanie obiektów z techniką optycznego rozpoznawania pisma (OCR), z drugiej strony omówimy proces poddawania dygitalizatów wstępnej i zaawansowanej transkrypcji za pomocą specjalnych narzędzi informatycznych – Wirtualnego Laboratorium Transkrypcji (WLT).

Program:
– wprowadzenie do WLT
– prezentacja wybranych publikacji ze specjalnym udziałem JM Rektora UWr
– omówienie najważniejszych funkcjonalności systemu
– zadania dla uczestników w ramach WLT
– dyskusja/pytania do prelegentów (szanse i zagrożenia w transkrypcji)
– ocena narzędzia/wnioski

A wszystko po to, aby promować to, co Uniwersytet Wrocławski ma najlepszego, czyli wiedzę i potencjał, żeby tą wiedzą dzielić się z otoczeniem, czyli z Wami!

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach!