Strona używa plików cookies więcej

21 marca w pierwszy Dzień Wiosny, na Uniwersytecie Wrocławskim będzie miało miejsce wielkie wydarzenie – otwarcie Auli Leopoldyńskiej po remoncie. Z tej okazji zapraszamy Was do udziału w Transcrybathonie Leopoldyńskim! Będą aż dwa etapy potyczek!

Pierwszym etapem Tranksrybathonu Leopoldyńskiego będzie transkrypcja Złotej Bulli, czyli Aurea Bulla Fundationis Universitatis Leopoldinae Wratislaviensis. Dokument fundacyjny kolegium jezuickiego we Wrocławiu wystawiony przez cesarza Leopolda I w Wiedniu dnia 21.10.1702 r. Emocje będą jeszcze większe, bo oryginalna Złota Bulla będzie znajdowała się tego dnia w Auli Leopoldyńskiej, a zaproszeni na uroczystość goście będą mogli zobaczyć ją na własne oczy. Na wasze transkrypcje Bulli będziemy czekać aż do północy z 21 na 22 marca! Wszystkiego dowiecie się, oglądając transmisję w poniedziałek na fb lub YT Uniwersytetu Wrocławskiego od 12.00. Do wygrania gadżety z logo UWr!

Ale to nie koniec! Drugim etapem Transkrybathona Leopoldyńskiego będzie transkrypcja wybranych fragmentów rękopisu Friedricha Bernharda Wernhera Topographia oder Prodromus Delineati Silesiae Ducatus […] datowanego na lata 1750-1800 (dostępny w Bibliotece Cyfrowej). Uczestnicy Transcrybathona Leopoldyńskiego będą transkrybować następujące fragmenty rękopisu: opis Gmachu Głównego UWr (oraz zamku, który wcześniej stał na jego miejscu), t. I, s. 213-219, Opis Auli Leopoldyńskiej, t. I, s. 220-227, jezuici we Wrocławiu wraz z opisem Gmachu Głównego, t. IV, 84-91, opis klasztoru na Piasku (później Biblioteki Uniwersyteckiej), t. I, s. 271-274. Transkrypcja będzie odbywać się przy użyciu Wirtualnego Laboratorium Tranksrypcji www.translab.uni.wroc.pl.

Chętnych do wzięcia udziału w Transcrybathonie Leopoldyńskim rękopisów Wernhera prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: eunika.kupis@uwr.edu.pl.

Możesz wziąć udział w dwóch etapach Transkrybathona Leopoldyńskiego, możesz w jednym… wszystko zależy od Ciebie, a Złota Bulla i dzieła Wehrnera znajdą się w Twoich rękach!

Więcej informacji znajdziecie również na facebooku i instagramie.

Więcej o otwarciu Auli Leopoldyńskiej po remoncie przeczytacie na stronie Uniwersytetu.