Strona używa plików cookies więcej

Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Promocja książki „Żydowscy sąsiedzi”

15 listopada 2018 r. w Forum Synagog, siedzibie Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski, mieszczącego się przy ul. Raszkowskiej 21 w Ostrowie Wielkopolskim, odbyła się promocja książki pt. „Żydowscy sąsiedzi” pod redakcją Krzysztofa Morty, dyrektora wyżej wymienionej placówki naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to wieloautorska monografia dotycząca społeczności żydowskich w Polsce na przestrzeni dziejów. Tom ten ukazał się w piątym roku działalności Ośrodka.

Jest to już druga tego rodzaju wrocławsko-ostrowska monograficzna publikacja (pierwsza pt. „Lokalna społeczność żydowska” została wydana w 2015 r.) poświęcona społeczności żydowskiej w Polsce. Publikacja jest efektem wymiany poglądów, spotkań, konferencji oraz dyskusji naukowych inspirowanych i moderowanych przez działający od 2013 r. na terenie Ostrowa Wielkopolskiego Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski. Zawiera ona artykuły podchodzące do problemu wspólnej egzystencji Polaków i Żydów na terenach Rzeczypospolitej od różnej strony badawczej. Zgromadzone w tomie artykuły rozpoczynają kwestie związane z Ostrowem i Południową Wielkopolskę, czyli głównym obszarem badawczym działającego na tamtych ziemiach Ośrodka. Kolejne jednak opracowania dotyczą również problemów związanych ze społecznością żydowską z różnych innych miejsc Polski. Są też spojrzeniem na te kwestie przez pryzmat badaczy i uczonych reprezentujących różne dziedziny nauki: językoznawców, literaturoznawców, historyków, etnografów.

Promocja książki cieszyła się bardzo dużą popularnością. Zgromadziła licznie przybyłych gości: przedstawicieli Uniwersytetu Wrocławskiego, władz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, przedstawicieli Rady Programowej Ośrodka, dyrektorów placówek kulturalnych i oświatowych, pracowników naukowych innych uczelni polskich oraz mieszkańców miasta. Promocja książki była także przedmiotem zainteresowania lokalnych mediów. Uroczystość artystycznie wzbogacił występ Accorinet Klezmer Band.

Dodane przez: Agata Sałamaj

23 Lis 2018

ostatnia modyfikacja: 22 Lut 2019